انجام دومین پیوند موفقیت آمیز سلول‌های بنیادی در مرکز طبی کودکان

۱۳۹۵/۰۸/۰۱ در ۱۴:۳۰

رییس مرکز طبی کودکان از انجام موفقیت‌آمیز دومین پیوند سلول‌های بنیادی در این مرکز خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، رضا شروین بدو درباره بخش پیوند سلول‌های بنیادی گفت: این بخش در اصل پیوند مغز و استخوان و سلول‌های بنیادی است که در مرکز طبی کودکان بهره‌برداری شده است.

رییس مرکز طبی کودکان با اشاره به اولین پیوند در این مرکز، گفت: اولین پیوند سرپایی سلول‌های بنیادی، شهریور ۹۵ به صورت آلوژن روی یک بیمار ۵ ساله دچار نقص ایمنی نادر با موفقیت انجام شد.

وی افزود: دومین پیوند سلول‌های بنیادی نیز مربوط به پیوند مغز و استخوان است که با موفقیت و نتیجه مثبت انجام شده است.

شروین بدو با اشاره به نیاز بعضی بیماران به این پیوند بیان کرد: بیماری‌های متعدد خونی همچون سرطان خون و بعضی از اختلالات مغز و اعصاب ممکن است به تزریق سلول‌های بنیادی یا درمان با این سلول ها نیاز داشته باشند.

رییس مرکز طبی کودکان بیان کرد: پیوند سلول‌های بنیادی یا مغز و استخوان از ۵ ماهگی در کودکانی که دچار نقص ایمنی بدن هستند بروز می‌کند.

بدو با بیان این‌که بیماران این مرکز از اکثر نقاط کشور به این مرکز ارجاع می‌شوند، افزود: بیماران نیازمند به پیوند سلول‌های بنیادی یا مغز و استخوان در درمانگاه بعد از تشخیص فوق تخصص خون جهت انجام مراحل پیوند به این مرکز انتقال داده می‌شوند.

وی به مراحل پیوند نیز اشاره کرد و گفت: همخوانی پیوند، بررسی اطلاعات بیمار و اهداکننده و تعیین نوع پیوند از مراحل پیوند سلول‌های بنیادی یا مغز و استخوان است که بعد از آن بیمار جهت دریافت پیوند در مرکز طبی کودکان بستری می‌شود. 

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/pbzci

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک