انواع هپاتیت را بشناسید

۱۳۹۵/۱۰/۰۳ در ۲۲:۰۲

یک متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به این‌که هپاتیت نوع A از راه‌های خوردن مواد غذایی آلوده و تماس با بیمار منتقل می‌شود، گفت: نشانه‌های آن شامل مواردی مانند بی‌اشتهایی، تهوع، استفراغ و افزایش آنزیم‌های کبدی است و بیشتر موارد آن بدون بروز یرقان عارض می‌شود.

به گزارش ایران پزشک، مسعود مردانی، متخصص بیماری‌های عفونی در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با بیان این‌که وقتی التهاب در کبد ایجاد شود، بیماری هپاتیت روی می‌دهد، افزود: عوامل ایجادکننده التهاب در کبد، ویروس‌ها، قارچ، میکروب‌ها و حتی داروهایی مانند استامینوفن است.

وی با تاکید بر این‌که مردم بیشتر هپاتیت نوع A و B و C را می‌شناسند، ادامه داد: حذف هپاتیت نوع B تا سال ۲۰۳۰ میلادی یا ۱۴۱۰ شمسی قرار است انجام شود؛ این هپاتیت در ایران واکسن دارد، اما هپاتیت نوع C در هیچ جای دنیا واکسن ندارد. همچنین هپاتیت A واکسن دارد، ولی در ایران واکسن آن موجود نیست.

مردانی با بیان این‌که هپاتیت نوع A از راه‌های خوردن مواد غذایی آلوده و تماس با بیمار منتقل می‌شود، اظهار کرد: نشانه‌های آن شامل مواردی مانند بی‌اشتهایی، تهوع، استفراغ و افزایش آنزیم‌های کبدی است و بیشتر موارد آن بدون بروز یرقان عارض می‌شود.

وی با بیان این‌که هپاتیت B از طریق سرنگ‌های آلوده و همچنین انتقال خون و فرآورده‌های خونی آلوده منتقل می‌شود، گفت: بیمارانی که همودیالیز می‌شوند، افراد مبتلا به تالاسمی ما‍ژور که خون دریافت می‌کنند، مبتلایان به هموفیلی و پرسنل پزشکی و پرستاری در معرض خطر بیماری قرار دارند و بهتر است واکسن مربوط به هپاتیت B را دریافت کنند.

این متخصص عفونی در ادامه بیان کرد: هپاتیت C از طریق تزریق فرآورده‌های خونی آلوده و استفاده از سرنگ مشترک در معتادان تزریقی منتقل می‌شود، البته انتقال جنسی این نوع هپاتیت بسیار نادر است.

وی در پاسخ به این پرسش که واکسیناسیون علیه هپاتیت B، چند درصد ایمنی ایجاد می‌کند، گفت: بعد از دو سه ماه تکمیل دوره واکسیناسیون، بالای ۹۶ درصد افراد، آنتی‌بادی محافظت کننده خواهند داشت. البته استثناهایی هم هست که در افراد چاق، افراد سیگاری، افرادی که نقص ایمنی دارند و افرادی که HIV مثبت هستند، دیده می‌شود.

مردانی در ادامه توصیه کرد: پزشکان، پرستاران، دندان‌پزشکان و کسانی که همودیالیز می‌شوند، ۱۰ سال یک‌بار آنتی‌بادی را چک کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا انتقال هپاتیت از مادر به جنین وجود دارد، بیان کرد: در مورد هپاتیت C انتقال بسیار نادر است، اما در مورد هپاتیت B اگر در فاز فعال باشد، انتقال صورت می‌گیرد و احتمال انتقال بالاست. بنابراین اگر مادر مبتلا به هپاتیت B باشد به کودک او ایمونوگلوبین B در هنگام تولد تزریق می‌شود. در مورد هپاتیت C ایمونوگلوبین وجود ندارد، زیرا انتقال از مادر به جنین انتقال شایعی محسوب نمی‌شود.

این متخصص عفونی در خصوص علائم هپاتیت C گفت: ضعف، سستی، خمودی، بی‌حالی و بی‌اشتهایی عارض می‌شود. در هپاتیت حاد بی‌اشتهایی، مهم‌ترین علامت است. ادرار پررنگ، مدفوع کم‌رنگ و خارش هم مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: لازم به ذکر است هپاتیت C در خیلی از موارد اتفاقی و ضمن انتقال خون یا چکاپ سالانه کشف می‌شود. مهم است که در مراکز ناباروری بیمار از نظر وجود هپاتیت ‌B، هپاتیت C و همچنین بیماری ایدز بررسی شوند.

مردانی با بیان این‌که این نوع هپاتیت فقط از طریق استفاده از سرنگ مشترک در معتادان تزریقی، تزریقات غیر ایمن، تزریق خون و فرآورده‌های خون منتقل می‌شود، گفت: در حال حاضر با طرح واکسیناسیون کشوری که در نوزادان انجام می‌شود، هپاتیت ‌B به مرحله کنترل رسیده است.

وی در ادامه تاکید کرد: در مورد هپاتیت C در حال حاضر به جای داروهای قدیمی که تزریقی بود و بسیار سمی و یک سال بیمار مجبور بود آمپول دریافت کند، قرص خوراکی به بازار آمده که البته با یک قرص به مدت سه ماه دوره درمان انجام می‌شود و بالای ۹۶ درصد بیمار بهبود می‌یابد.

این متخصص عفونی در پایان اظهارداشت: بعد از آن هم مریض دچار سیروز نمی‌شود و حتی بیمار مبتلا به سیروز هم با مصرف این دارو بهبود می‌یابد و به سرطان کبد نمی‌رسد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/SLaCk

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

ایران پزشک