اهدا کنندگان، بزرگ‌ترین سرمایه سازمان انتقال خون

۱۳۹۷/۰۳/۲۹ در ۱۶:۲۳

اهدای خون

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: سال گذشته ۵۰۰ هزار نفر به صورت مستمر، یک میلیون واحد خون اهدا کردند که شامل سالم‌ترین اهداکنندگان هستند.

به گزارش ایران پزشک، علی اکبر پورفتح‌اله گفت: در ۵ سال گذشته ۸۰ درصد موارد مثبت شدن ویروس هپاتیت مربوط به اهدا کنندگان بار اول بوده و ۲۰ درصد آن را هم اهداکنندگان با سابقه تشکیل دادند. این در صورتی است که در اهداکنندگان مستمر فقط یکی دو مورد از نمونه مثبت بودن هپاتیت مشاهده شده است.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که ۸۰ درصد از موارد مشاهده، مثبت بودن هپاتیت در اهدای خون بار اولی‌ها بودند باید به این سمت پیش برویم که صددرصد اهداکنندگان ما را اهداکنندگان مستمر تشکیل دهند.

پورفتح‌اله بیان کرد: طرح افزایش اهداکنندگان مستمر در ۱۳ استان کشور آغاز شده که با استفاده از این طرح میزان شیوع هپاتیت B کاهش خواهد یافت.

مدیرعامل سازمان انتقال خون اظهار کرد: امروزه تکنولوژی نمی‌تواند سلامت خون را تضمین کند، آن‌چه موجب تضمین سلامت خون می‌شود اهدا کنندگان خون هستند. بنابراین چیزی که سرمایه سازمان انتقال خون است، اهدا کنندگان خون هستند، اما باید به این سمت برویم که صددرصد اهداکنندگان ما را اهداکنندگان مستمر تشکیل دهند.

پورفتح‌اله گفت: در حال حاضر ۵۶ درصد از اهداکنندگان ما را اهداکنندگان مستمر تشکیل می‌دهند که شامل سالم‌ترین اهدا کنندگان هستند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/G6ecb

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک