رییس شبکه هپاتیت ایران تاکید کرد:

اهمیت آموزش و ارتقای دانش جامعه درباره هپاتیت

۱۳۹۷/۰۲/۱۹ در ۰۸:۴۳

هپاتیت

رییس شبکه هپاتیت ایران بر اهمیت آموزش و ارتقای سطح دانش جامعه در خصوص هپاتیت‌های ویروسی تاکید کرد و گفت: شیوع هپاتیت C در جمعیت عمومی ایران کمتر از نیم درصد و معادل ۱۸۶۵۰۰ نفر تخمین زده شده که متاسفانه اکثر بیماران از بیماری خود مطلع نیستند.

به گزارش ایران پزشک، سید موید علویان درباره شیوع هپاتیت C در کشور گفت: شیوع هپاتیت C در جمعیت عمومی ایران کمتر از نیم درصد و معادل ۱۸۶۵۰۰ نفر تخمین زده شده که متاسفانه اکثر بیماران از بیماری خود مطلع نیستند.

وی افزود: جامعه عاری از هپاتیت نیازمند برنامه‌های آگاهی بخش از جمله کمپین‌های آموزشی، برنامه‌های جذاب، تبلیغات گسترده و اتوبوس‌های سیار آموزش و تشخیص هپاتیت است که یک مدل موفق آن هم‌زمان با هفته ملی اطلاع رسانی هپاتیت در شهرستان بیرجند با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و شبکه هپاتیت ایران صورت گرفت.

رییس شبکه هپاتیت ایران ادامه داد: گروه‌های در معرض خطر هپاتیت C همچون معتادان تزریقی و زنان آسیب پذیر و گروه‌های در معرض خطر هپاتیت B همچون ساکنین مناطق محروم و مهاجرین حاشیه نشین که برای انجام آزمایشات تشخیصی و واکسیناسیون اقدام نمی‌کنند بیش از سایرین نیازمند توجه و رسیدگی مراکز بهداشتی هستند.

علویان در پایان تاکید کرد: اتوبوس‌های سیار آموزشی با آموزش، انجام آزمایش‌های سریع و نیز پیگیری درمان موارد مثبت می‌توانند نقش موثری در راستای ریشه‌کنی هپاتیت C و کنترل هپاتیت B تا سال ۱۴۱۰ در ایران داشته باشند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/wUWHZ

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک