دبیر کارگاه اورژانس‌های آنکولوژی مطرح کرد؛

اهمیت آگاهی پرستاران از اورژانس‌های آنکولوژی

۱۳۹۵/۰۵/۱۱ در ۰۸:۳۰

دبیر کارگاه اورژانس‌های آنکولوژی، آگاهی پرستاران از اورژانس‌های آنکولوژی را در نجات جان بیماران مبتلا به سرطان موثر دانست.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، مهناز ایلخانی در حاشیه کارگاه آموزشی اورژانس‌های آنکولوژی با اشاره به اهمیت آگاهی پرستاران از اورژانس‌های آنکولوژی گفت: آموزش اورژانس‌های آنکولوژی به پرستاران نقش به سزایی در تشخیص و درمان به موقع و در نهایت نجات جان بیماران دارد.

وی با بیان این‌که پرستاران مخاطبان اصلی این کارگاه هستند، افزود: بر اساس آمار ۵۶ درصد بیماران مبتلا به سرطان در پنج سال اول زندگی می‌توانند به راحتی به زندگی خود ادامه دهند، اما اورژانس‌های آنکولوژی در هر زمانی در حین بیماری و درمان امکان وقوع دارد و می‌تواند باعث به خطر انداختن جان بیمار گردد.

ایلخانی با بیان این‌که اورژانس‌های آنکولوژی به دو دسته تقسیم می‌شود، عنوان کرد: دسته اول، اورژانس‌های متابولیک هستند که از شایع‌ترین آن‌ها می‌توان به افزایش کلسیم خون اشاره کرد.

وی افزود: افزایش کلسیم خون در سرطان‌هایی مانند پستان، پروستات و مغز و استخوان بیشتر دیده می‌شود.

دبیر کارگاه اورژانس‌های آنکولوژی ادامه داد: دسته دوم اورژانس‌های آنکولوژی، اورژانس‌های ساختاری هستند که معمولا به دلیل بزرگ شدن تومور اتفاق می‌افتد و از شایع‌ترین این اورژانس‌ها می‌توان به تحت فشار بودن طناب نخاعی اشاره کرد که این دسته از اورژانس‌ها نیز در سرطان پستان، پروستات و ریه بیشتر دیده می‌شود.

ایلخانی با اشاره به نقش پرستاران گفت: پرستاران آموزش دیده در دقایق اولیه مراجعه بیمار می‌توانند کمک موثری در تشخیص و اقدامات درمانی و ارائه مراقبت‌های مناسب انجام دهند.

وی آگاه بودن بیماران را نیز در پیشگیری از عوارض آنکولوژی موثر دانست و گفت: بیماران باید بدانند برای مثال افزایش کلسیم خون با علائمی مانند تهوع، استفراغ، یبوست، بی‌اشتهایی، یبوست و… همراه است و درد کمر از شایع‌ترین علامت تحت فشار بودن طناب نخاعی است.

دبیر کارگاه اورژانس‌های آنکولوژی در پایان با بیان این‌که ۲۴ نوع اورژانس آنکولوژی وجود دارد، گفت: آشنایی پرستاران با این اورژانس‌ها می‌تواند نقش به سزایی در روند درمان بیماران مبتلا به سرطان داشته باشد.

این کارگاه آموزشی امروز (دوشنبه) تا ساعت یک بعد از ظهر در دانشگاه پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال برگزاری است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/WqMyP

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک