رییس شبکه هپاتیت ایران مطرح کرد:

اهمیت زمان در انجام جراحی پیوند کبد

۱۳۹۷/۰۴/۰۸ در ۱۳:۴۵

علویان

رییس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به شرایط پیوند کبد در مبتلایان به سیروز کبدی، گفت: انجام پیوند کبد در اکثر موارد سیروز کبدی امکان‌پذیر است، اما این عمل باید در زمان مشخصی انجام شود و باید توجه کرد که فعالیت ویروس هپاتیت بی یا سی قبل از پیوند با دارو مهار شده باشد.

به گزارش ایران پزشک به نقل از ایسنا، سید موید علویان با بیان این‌که زمانی که یکی از اعضای بدن وظایفش را به درستی انجام ندهد، علائم اختلال در عملکرد آن عضو بروز می‌کند، گفت: بر همین اساس پزشکان با استفاده از روش‌های مختلف درمانی تلاش می‌کنند تا اختلال به وجود آمده را برطرف و به اصطلاح بیماری را درمان کنند. حال زمانی که بخشی از یک عضو از کار بیفتد، سایر قسمت‌های آن عضو تلاش می‌کنند تا با فعالیت بیشتر، فعالیت آن بخش را جبران کنند، اما گاهی اوقات یک عضو به طور کلی و به شکل غیر قابل برگشت از کار می‌افتد. در این شرایط تلاش می‌شود عضو مختل را از بدن خارج و اعضای فرد دیگری و گاهی اوقات عضو مصنوعی را جایگزین آن کنند.

وی با بیان این‌که یکی از اعضای مهم بدن که زندگی بدون آن امکان‌پذیر نیست، کبد است، افزود: امروزه جان بسیاری از بیماران مبتلا به نارسایی کبد با پیوند کبد نجات پیدا می‌کند. انجام پیوند کبد در اکثر موارد سیروز کبدی نیز امکان‌پذیر است، اما این عمل باید در زمان مشخصی انجام شود و باید توجه کرد که فعالیت ویروس هپاتیت بی یا سی قبل از پیوند با دارو مهار شده باشد. در غیر این صورت کبد جدید نیز در معرض خطر آلودگی مجدد با این ویروس‌ها قرار می‌گیرد. بنابراین آن‌چه اهمیت دارد، تعیین زمان مناسب انجام جراحی پیوند کبد در بیماران است.

علویان ادامه داد: پیوند کبد آخرین قدم درمانی است و شرایط آن باید تحقق یابد. بیماران در لیست انتظار پیوند کبد مورد بررسی دقیق قرار گرفته و از نظر روحی و روانی و آمادگی دریافت پیوند، مورد بررسی قرار می‌گیرند. برای مهیا شدن شرایط انجام عمل پیوند کبد آزمایشات معمولی بالینی و ویرسی باید انجام شود، بررسی میزان عملکرد کبد ضروری است، وضعیت هوشیاری بیمار مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، سونوگرافی و سی‌تی‌اسکن شکم نیز جزو اقدامات روتین است.

وی درباره این‌که آیا احتمال پس زدن کبد بعد از پیوند وجود دارد، گفت: این احتمال وجود دارد، اما در چند هفته اول انجام پیوند، این خطر بیشتر است. البته با مصرف داروهای مهار کننده ایمنی می‌توان مانع پس زدن پیوند کبد شد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/7iihP

برچسب‌ها, , , ,

+

۲ دیدگاه

 1. حمیدرضا

  on ۱۳۹۷/۰۴/۰۸ -

  واقعا دست مریزاد برای اون پزشکی که جون بیمارش رو نجات میده و به اون امکان زندگی دوباره میده
  😍😊

 2. حمیدرضا

  on ۱۳۹۷/۰۴/۰۸ -

  با سلام من هم مدتیه درد شکمی حالت تهوع بی اشتهایی ومشکل گوارشی دارم رنگ پوستم زرد شده زبانم زرد شده چشام تار میبینه به طوری که سیگار را ترک کردم ولی بهتر نشد ولی به یک پزشک متخصص گوارش مراجعه کردم اسهال و حالت تهوعم بهتره شده ولی همچنان درد شکمی آزارم میده خودم فکر میکنم مشکل کبد دارم کسی نظری داره بهم کمک کنه