یک متخصص بیماری‌ها‌ی عفونی؛

اولین اقدام در کنترل عفونت‌های بیمارستانی، تدوین برنامه مراقبتی است

۱۳۹۵/۰۲/۱۰ در ۱۱:۴۶

ایمنی بیمار

یک متخصص بیماری‌ها‌ی عفونی با بیان این‌که عفونت‌های بیمارستانی یکی از مهم‌ترین معضلات مراکز بهداشتی و درمانی است، راه‌های مهم جلوگیری و کنترل این نوع عفونت‌ها را تشریح کرد.

به گزارش ایران پزشک به نقل از فارس، شهرام شکری در این رابطه گفت: امروزه مصرف زیاد و بی‌مورد آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان و جلوگیری از عفونت‌های بعد از اعمال جراحی، موجب بروز میکروارگانیزم‌های مقاوم به دارو شده است، در حالی‌که اثرات مثبت آنتی‌بیوتیک‌ها را نباید ناچیز شمرد، اما اعتماد به دارو‌ها موجب شده که به روش‌های ضدعفونی و جداسازی بیماران کمتر توجه شود.

این متخصص بیماری‌ها‌ی عفونی، با بیان این‌که رعایت اصول بهداشتی برای مبارزه با این عفونت‌ها، ساده‌تر و ارزان‌تر از درمان آنها است، افزود: اولین اقدام در کنترل عفونت‌های بیمارستانی، تدوین برنامه مراقبتی است که بتوان موارد عفونت‌هایی را که در بیمارستان اتفاق افتاده، مشخص و تعیین کرد.

وی ادامه داد: کنترل عفونت‌های بیمارستانی با انجام اقداماتی به منظور ارائه خدمات درمانی و بهداشتی صحیح از طریق تدوین خط مشی‌ها، کنترل و ارزشیابی عملیات انجام شده و آموزش مداوم و مستمر صورت می‌گیرد.

شکری گفت: یکی از عوارض ناشی از بستری شدن بیماران در مراکز درمانی، عفونت است یا در مدت بستری شدن بیماران بروز می‌کند؛ این نوع عفونت‌ها را عفونت نازوکومیال (Nasocomial Infection) می‌نامند که از ریشه لاتین نازوکومیوم (Nasocomiun) به معنای بیماری‌های بیمارستانی گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: عفونت‌های بیمارستانی نه تنها به بیماران بلکه به هر فردی که با بیمارستان تماس دارد، اعم از کارمندان، عیادت‌کنندگان، کارگران و غیره انتقال می‌یابد.

شکری، با اشاره به این‌که عفونت‌های بیمارستانی بدون تردید یکی از مهم‌ترین معضلات مراکز بهداشتی و درمانی جهان است، گفت: میزان وقوع آن در هر کشوری متفاوت است و حدود ۵ الی ۱۵ درصد گزارش شده است؛ این ارقام مربوط به مراکزی است که دارای سیستم فعال مراقبت و آمارگیری بوده و تا حدود زیادی در جهت کنترل عفونت‌های بیمارستانی فعال بوده‌اند، لذا می‌توان تصور کرد که بیمارستان‌های کشور ما احتمالاً دارای آمار بالاتری هستند.

این متخصص بیماری‌ها‌ی عفونی در پایان تاکید کرد: مراقبت موثر از بیمار، نقطه کانونی برای جلوگیری و کنترل عفونت‌های بیمارستانی است و عامل عمده‌ای در طرح‌ریزی برنامه کنترل عفونت است؛ بیمار در مرکز برنامه کنترل عفونت قرار دارد و همچنین نقطه شروعی برای انجام مراقبت‌ها و پیشگیری‌های کنترل عفونت خواهد بود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/sEizP

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک