مهار ایدز توسط محقق ایرانی

اچ آی وی به جزایر لانگرهانس تبعید می‌شود

۱۳۹۵/۱۰/۲۸ در ۰۶:۳۰

یک محقق ایرانی به همراه محققین ارشد مرکز ایمونولوژی دانشگاه آمستردام موفق به اکتشافی در زمینه‌ مهار عفونت HIV شد.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، طی این اکتشاف برای اولین بار نشان داده شده که گیرنده‌های اختصاصی در زیر رده‌های سلول‌های دندریتیک از طریق فعال‌سازی TRIM5α عفونت به HIV-1 را مهار می‌کنند.

رامین صرامی فروشانی در خصوص این‌ اکتشاف که اخیرا در نشریه معتبر نیچر منتشر شده، گفت: سلول‌های لانگرهانس زیر مجموعه‌ای از سلول‌های دندریتیک هستند که در بین مخاط جنسی جای گرفته و به عنوان اولین اجزای سیستم ایمنی ذاتی، عوامل بیگانه را شناسایی و موجب ایجاد پاسخ ایمنی مناسب می‌شوند.

این متخصص پزشکی مولکولی و ویروس شناس پزشکی افزود: از این رو بر اساس موقعیت آناتومیک، سلول‌های لانگرهانس به عنوان اولین سد دفاعی در برابر انتقال جنسی HIV شناخته می‌شوند.

 

رامین صرامی فروشانی

 

صرامی فروشانی اظهار کرد: تاکنون اعتقاد دانشمندان بر این بوده که فاکتور ضد ویروسی TRIM5α در انسان فعال نیست؛ بنابراین داده‌های این پژوهش برای اولین بار نشان داد که رسپتورهای ویژه روی سلول‌های لانگرهانس در مواجهه با HIV سیگنال‌هایی را صادر می‌کنند که از طریق آن TRIM5α به صورت اختصاصی در این سلول‌ها فعال گردیده که متقابلا باعث تحریک مکانیسم اتوفاژی در سلول شده و در نهایت منجر به نابودی HIV می‌شود.

محقق ارشد HIV و ایدز که در سال ۲۰۱۴ جایزه ویژه NCHIV را نصیب خود ساخته، ادامه داد: داده‌های این اکتشاف از این‌جهت حائز اهمیت است که نه تنها مکانیسم ضد ویروسی در سلول‌های لانگرهانس را تبیین می‌کند، بلکه برای اولین بار نشان می‌دهد که یک فاکتور سلولی ضد ویروسی می‌تواند به صورت اختصاصی در سلول‌های ویژه فعال باشد.

گفتنی‌ست نتایج این تحقیق که اخیرا در نشریه نیچر منتشر شده برای ابداع یک روش پیشگیری و درمان علیه عفونت HIV بسیار قابل توجه و ارزشمند خواهد بود.

پایان پیام/

Print Friendly, PDF & Email

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک