اگر پرستاری بشکند، سلامت جامعه به خطر می‌افتد

۱۳۹۴/۱۱/۰۵ در ۲۱:۴۱

رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور، در نامه‌ای از روند تضعیف جایگاه پرستاری در جامعه گلایه کرد.

به گزارش پایگاه خبری «ایران پزشک» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، متن کامل نامه علی محمد آدابی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور به شرح ذیل است:

 

بسمه تعالی

«یا علی غسلنی بالیل و کفنی بالیل و دفنی بالیل و لا تعلم احدا»

«یا علی من را شبانه غسل بده، شبانه کفن کن و شبانه دفن کن و احدی را خبر مکن»

 

پرستاری جشن نمی‌خواهد، مطالبات پرستاری را در راستای تأمین سلامت مردم پاسخگو باشید

حکایت مظلومیت حضرت زهرای مرضیه (سلام الله علیها) انسان را به یاد مظلومیت این سال و روزهای پرستاری می‌اندازد. سه سال است پرستاری نمی‌خواهد برای او جشنی بگیرند و کسانی در آن شرکت کنند که کمر به شکستن پرستاری بسته‌اند. حال آنکه سلامت جامعه در گروی حفظ کیان پرستاری جامعه است و هرگونه تلاش در جهت شکستن پرستاری در واقع به خطر انداختن سلامت جامعه است.

در حالی که در دنیا شاهد توسعه کمی و کیفی رشته پرستاری برای ارتقای سطح سلامت جامعه هستیم، متأسفانه طی سال اخیر و ماحصل اتاق‌های بی‌فکری، شاهد تقسیم کار و ابداع شیوه‌های ضربه زدن به پرستاری و سلامت جامعه هستیم که در اثر آن هر حوزه‌ای مشغول تربیت یک گونه مجعول جهت جایگزین کردن به جای پرستاری است. طرح تربیت «کمک پرستار یک ساله» طرح «تربیت پرستار توسط بیمارستان» و طرح حضور غیر موجه «سلامت یار» هلال احمر بر بالین بیماران، نمونه‌هایی از این طرح‌های ضد پرستاری است که مستقیما موجب نقض حقوق بیماران و تهدید امنیت آنان در بیمارستان می‌گردد.

تأمین سلامت مردم یک وظیفه حاکمیتی است. این وظیفه ایجاب می‌کند تا امنیت شغلی، معیشتی و روانی در به کارگیری نیروهای کارشناسی و تخصصی مورد نیاز نظام سلامت صورت پذیرد . به کارگیری پرستاران به صورت شرکتی، مصداق نقض غرض در این مورد است. اخیرا شاهد اخراج ۱۰۰ نفر پرستار شرکتی در استان کرمان بودیم که برخی متکفل هزینه زندگی چند یتیم بودند. این در حالی است که وزارت بهداشت قصد ۲ برابر کردن ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها را دارد. متعافب این مسئله، طی یک هفته فراخوان سازمان نظام پرستاری بیش از ۱۱ هزار نفر پرستار جویای کار ثبت‌نام کردند و این تعداد به علاوه فارغ‌التحصیلان سال جدید، معضل بیکاری پرستاری در جامعه را تشدید خواهد کرد. امروزه بسیاری از پرستاران به علت عدم تناسب بین کار سخت و طاقت‌فرسا و پرداخت حق‌الزحمه مجبور به ترک کار یا خروج از کشور می‌شوند که هرگونه افزایش ظرفیت در تربیت نیروی پرستاری جز صرف هزینه و عدم نتیجه‌گیری چیزی عاید نخواهد داشت.

طرح تحول سلامت با وعده‌های کذایی کاهش پرداخت از جیب مردم آغاز شد و فشار مضاعفی را بر دوش نحیف پرستاران وارد کرد و علیرغم تحمل این فشار، دردمندانه شاهد اختلاف طبقاتی بیش از ۴۰ برابری خود با قشر پزشکی شدند. اختلافی که در ۳ دهه قبل کمتر از ۲ برابر بود و همه در آن زمان با شور و شوق، دوشادوش هم کار می‌کردند و مردم و نظام سلامت از ثمره این همکاری بهره‌مند بودند.

قبل از اجرای طرح تحول سلامت، درآمد سرانه پزشکان ۳۵ برابر متوسط درآمد آحاد جامعه بود و بعد از اجرای طرح تحول سلامت و افزایش ۲ تا ۴ برابری تعرفه‌های پزشکی و نیز افزایش ۱۷۰۰ مورد تعرفه پزشکی، این تفاوت به ۱۰۰ برابر بالغ گشت، در حالی که با کمتر از ۱۰ درصد اعتبارات چند هزار میلیاردی طرح تحول سلامت و حفظ تعرفه‌های قبلی، آحاد مردم می‌توانستند از مزیت درمان رایگان در کشور برخوردار باشند. دوست ندارم و نمی‌خواهم تبعات سوء پزشک سالاری و مخاطرات آن را برای نظام‌های خرد و کلان اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور تشریح کنم.

پزشکی و پرستاری دو بال نظام سلامت جامعه هستند، لذا حفظ حقوق مردم ایجاب می‌کند مسؤلین محترم همگام با توجه به پزشکی، توجه بیشتری به پرستاری داشته باشند. اینجانب ضمن هشدار به مسئولین بهداشت در خصوص به خطر انداختن سلامت مردم، از آنان انتظار دارم به جای برگزاری جشن پرستار به فکر ایجاد امنیت شغلی این عزیزان و احقاق مطالبات آنان در راستای تامین سلامت مردم و جامعه باشند.

دکتر علی محمد آدابی

رئیس کل سازمان نظام پرستاری

 

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/0oMHD

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک