رییس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران:

اگر پیشگیری نکنیم، چاه ویل درمان ته ندارد

۱۳۹۵/۱۲/۱۱ در ۱۳:۴۶

رییس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران گفت: اگر دیدگاه درمان محوری ما تمام نشود و به سمت کاهش و از بین بردن بروز بیماری‌ها و مولفه‌های موثر در سلامت نرویم، درمان چاه ویلی است که پر نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، سید منصور رایگانی در مراسم افتتاحیه بیستمین کنگره طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران گفت: هدف از برگزاری کنگره در همه جای دنیا تبادل اطلاعات علمی و ایجاد یک جمع دوستانه است که بتوانیم در ایجاد و انجام کارهای علمی موفق‌تر باشیم.

وی افزود: حیطه طب فیزیکی و توان‌بخشی، حیطه‌ای است که در تمام زنجیره‌های سلامت نقش دارد. توانی که همکاران ما دارند در حیطه پیشگیری، درمان در نهایت در حیطه توان بخشی به کار برده می‌شود.

رایگانی بیان کرد: در مجمع ملی سلامت که رییس جمهور نیز در آن حضور داشت و بحث زنجیره و مولفه‌های سلامت بیان شد، مولفه‌های موثر در سلامت نیز در آن‌جا مطرح شد و یکی از مهم‌ترین مسائلی که در کشور وجود دارد و در دنیا باید روی آن کار شود همین موضوع است.

رییس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران افزود: اگر دیدگاه درمان محوری ما تمام نشود و به سمت کاهش و از بین بردن بروز بیماری‌ها و مولفه‌های موثر در سلامت نرویم، درمان چاه ویلی است که پر نخواهد شد. با تلاش‌ها و دلسوزی‌های همکاران و طرح تحول سلامت، راحتی مردم فراهم شده، ولی امیدواریم طرح تحول سلامت برسد به آن جایی که بگوییم وزیر سلامت و نه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.

رایگانی ادمه داد: خواسته‌ای که ما داریم، ورود رسمی توان‌بخشی به زنجیره سلامت است. در حال حاضر برای ورود به زنجیره سلامت بسیار مشکل داریم. طرح‌های مختلفی دولت را ملزم کردند که پیوست فرهنگی داشته باشد. بنابراین درخواست می‌کنیم در طرح‌هایی که در سیستم سلامت کشور قرار است اجرا شود، پیوستی نیز به بحث توان‌بخشی داشته باشد. بدون در نظر گرفتن توان‌بخشی، تمام اقدامات درمانی ابتر خواهد ماند.

وی اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند باعث شود قرار گرفتن توان‌بخشی در زنجیره سلامت مشخص‌تر باشد، راه‌اندازی چند نمونه از مراکز آکادمیک دوره توان‌بخشی است.

رایگانی گفت: کشور ما منابع و نیروی انسانی دارد، ولی سیستم سیاست‌گذاری سلامت ما باید این را قبول کند، زیرا در نهایت حاصل آن به مردم می‌رسد.

رییس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران ادامه داد: تعادل، تبادل و تعامل اطلاعات با جهان؛ این چیزی است که می‌خواهیم داشته باشیم و در سیاست دولت نیز این موضوع وجود دارد. در این زمینه استفاده از تجربیات کشورهای همسایه و در اختیار گذاشتن اطلاعات به آن‌ها خیلی کمک کننده است.

وی در پایان گفت: امیدواریم سیاست‌گذاران نیز به ما کمک کنند تا بتوانیم در سال‌های آینده این تبادل اطلاعات اتفاق بیفتد تا بتوانییم خدمات بهتری به مردم ارئه دهیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/I9TVi

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک