رییس پانزدهمین کنگره بین‌المللی زنان و زایمان:

ایران در صورت ناهنجاری‌های جنینی، اجازه ختم بارداری صادر می‌کند

۱۳۹۵/۰۷/۱۴ در ۰۸:۵۸

رییس پانزدهمین کنگره بین‌المللی زنان و زایمان اعلام کرد ایران جزو معدود کشورهایی است که قوانینی در رابطه با ختم بارداری دارد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، اشرف آل یاسین در پانزدهمین کنگره بین‌المللی زنان و مامایی ایران در سالن همایش‌های رازی گفت: تمام مادران باردار باید غربالگری‌های جنین را انجام دهند تا در صورت وجود ناهنجاری‌های جنینی بتوان با تداخلات پزشکی در دوران بارداری یا بلافاصه پس از زایمان از بروز ناهنجاری‌های مادرزادی پیشگیری کرد.

وی افزود: تشخیص اختلالات مربوط به سیستم عصبی و مشکلات و نارسایی‌های قلبی از جمله مواردی است که می‌توان پس از تشخیص آن‌ها در دوران بارداری از ایجاد مشکلات اساسی در نوزادان پیشگیری کرد.

آل یاسین گفت: ایران یکی از معدود کشورهایی است که قوانینی در رابطه با ختم بارداری دارد که در صورت تشخیص ناهنجاری‌های جنینی و همچنین تشخیص بیماری‌هایی که جان مادر را به خطر اندازد، صورت می‌گیرد؛ این قوانین ۵۲ مورد از این مشکلات را شامل می‌شود که در صورت تشخیص به موقع اجازه ختم بارداری داده می‌شود.

رییس کنگره زنان و مامایی اظهار کرد: میزان مرگ و میر مادران باردار حین زایمان و پس از آن در ایران ۲۰ در یک‌صد هزار نفر است که گرچه در مقایسه با آمار جهانی مقدار مناسبی است، اما تلاش می‌شود که این میزان هم کاهش یابد.

آل یاسین مهم‌ترین عامل مرگ مادران باردار حین زایمان را به ترتیب خون‌ریزی، فشار خون بالا، عفونت‌ها و بیماری‌های قلبی اعلام کرد.

پانزدهمین کنگره بین‌المللی زنان و زایمان با حضور جمعی از متخصصان ایرانی و خارجی این رشته تا ۱۶ مهر در مرکز همایش‌های رازی در حال برگزاری است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/YAMyT

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک