سخنگوی وزارت بهداشت مطرح کرد:

ایمنی بیمار، مهم‌ترین سنجه اعتباربخشی نسل سوم

۱۳۹۵/۱۰/۰۶ در ۱۳:۳۷

سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر اولویت پیدا کردن ایمنی بیمار در نسل جدید اعتباربخشی، سردرگمی پرسنل به واسطه تعویق مداوم ارزیابی اعتباربخشی را رد کرد و گفت: می‌توانستیم اعتباربخشی را به صورت ظاهری افتتاح کنیم و بعد درگیر مشکلات آن باشیم، اما کار بزرگی برای آموزش ارزیابان اعتباربخشی در حال انجام است.

ایرج حریرچی در پاسخ به سوال خبرنگار ایران پزشک مبنی بر برآورد هزینه‌های بهسازی بیمارستان‌های فرسوده گفت: وزارت بهداشت در سال ۹۲ و ۹۳ مطالعات وسیعی در زمینه ایمن‌سازی بیمارستان انجام داده است. همه بیمارستان‌ها از لحاظ استحکام بررسی شدند و تعدادی از آن‌ها فاقد ارزش بهسازی لرزه‌ای شناخته شدند.

وی افزود: در واقع اگر بخواهیم هر مترمربع آن‌ها را بهسازی کنیم، ممکن است هزینه‌ای بالغ بر ۷۰ تا ۸۰ درصد ساخت یک مترمربع جدید را در بر داشته باشد.

حریرچی ادامه داد: به همین دلیل فضاهایی که مقدور باشد، ایمن‌سازی می‌شوند و در غیر این صورت به سمت ساخت فضاهای بیمارستانی جدید و جایگزین می‌رویم تا بتوانیم ۲۱ هزار تخت بیمارستانی در بیمارستان‌های جدید طبق وعده وزارت بهداشت را عملی کنیم. همچنین ۱۰ هزار تخت هم به صورت جایگزینی در بیمارستان‌های موجود جایگزین خواهد شد.

حریرچی با اشاره به اولویت پیدا کردن ایمنی بیمار در اعتباربخشی بیمارستان‌ها، اظهار کرد: اقدام بزرگی که وزارت بهداشت در اعتباربخشی انجام داد، اولویت پیدا کردن ایمنی بیمار بود. این موضوع قبلا در اعتباربخشی نقش چندان مهمی نداشت، اما در حال حاضر به عنوان شرط لازم قرار داده شده و امتیاز زیادی به آن اختصاص یافته است.

قائم مقام وزیر بهداشت، با اشاره به اهمیت ایمنی بیمار در نسل جدید اعتباربخشی، گفت: بیمارستان‌ها در روش امتیازدهی جدید اعتباربخشی مجبور هستند به واسطه بحث ایمنی بیمار، سیستم‌های خود را اصلاح کنند و ان‌شالله در آینده اثرات درخشان ایمنی بیمار در بیمارستان‌ها را خواهیم دید.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه، سردرگمی پرسنل بیمارستان‌ها به واسطه به تعویق افتادن مداوم ارزیابی اعتباربخشی بیمارستان‌ها را رد کرد و افزود: این‌طور نیست؛ زیرا آموزش‌ها در حال انجام است. برای این منظور کانالی درست شده و آموزش‌ها در آن قرار داده می‌شود. می‌توانستیم اعتباربخشی را به صورت ظاهری افتتاح کنیم و بعد درگیر مشکلات آن باشیم، اما کار بزرگی برای آموزش ارزیابان اعتباربخشی در حال انجام است.

حریرچی درباره استفاده از توان بخش خصوصی در بحث آموزش اعتباربخشی نیز گفت: آن‌چه برای راه‌اندازی لازم است را وزارت بهداشت انجام می‌دهد، اما مایل هستیم از توان بخش غیردولتی هم استفاده کنیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/izGnu

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک