ایمپلنت بهترین جایگزین دندان‌های از دست رفته

۱۳۹۵/۰۹/۲۹ در ۱۴:۲۶

دبیر علمی بخش رادیولوژی دهان، فک و صورت یازدهمین کنگره سالانه انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران، ایمپلنت را بهترین روش جایگزینی دندان‌های از دست رفته دانست و گفت: رادیولوژی می‌تواند یکی از پایه‌های مهم در پروسه درمان با ایمپلنت باشد.

به گزارش ایران پزشک، مهرداد پنج نوش گفت: اولین علائم بیماری‌های بدخیم و سرطان‌های ناحیه دهان می‌تواند با رادیوگرافی قابل تشخیص باشد.

پنج نوش اظهار کرد: در برخی مواقع مخاط روی ضایعه می‌تواند نرمال و طبیعی باشد، اما اگر منشا سرطانی در بخش‌های دیگر به ویژه در ناحیه بافت سخت وجود داشته باشد یا حتی منشا آن در قسمت دیگری از بدن باشد که به صورت متاستاز در داخل فک بروز کرده باشد، این متاستاز می‌تواند به صورت ضایعات فکی در رادیولوژی دیده شود.

وی در خصوص این‌که بیماران اگر به علائمی از سرطان در ناحیه دهان خود مشکوک باشند باید به کدام تخصص پزشکی مراجعه کنند، گفت: بیماران با دیدن علائمی در داخل دهان خود ابتدا باید به دندان‌پزشکان عمومی مراجعه کنند؛ گاهی ممکن است افرادی فوبیای سرطان داشته باشند و با دیدن یک آفت ساده یا تبخال داخل دهان، آن را با ضایعات بدخیم اشتباه کنند که در این شرایط دندان‌پزشک عمومی می‌تواند این اطمینان را بدهد که نیاز به درمان پیچیده‌ای ندارد و خودش آن را درمان کند.

پنج نوش ادامه داد: اگر دندان‌پزشک شک کند که این بیماری می‌تواند جدی‌تر باشد، بیمار را به متخصصان بیماری‌های دهان یا متخصصان جراحی فک و صورت ارجاع می‌دهد و آن‌ها با بررسی‌هایی که انجام می‌دهند، اگر شک کنند که بیماری از بافت نرم این ضایعه به داخل استخوان نیز سرایت کرده، بیمار را به رادیولوژیست معرفی می‌کنند و رادیوگرافی از او به عمل می‌آید تا حدود ضایعه به لحاظ بافت سخت و نرم مورد بررسی قرار گیرد، سپس به جراح گزارش می‌شود تا نهایتا تحت درمان قرار گیرد.

وی به موضوع ایمپلنت نیز اشاره کرد و گفت: بحث ایمپلنت طی سه دهه اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و بهترین روش جایگزینی دندان‌های از دست رفته است و رادیولوژی می‌تواند یکی از پایه‌های مهم در پروسه درمان با ایمپلنت باشد.

پنج نوش ادامه داد: درمان ایمپلنت یک درمان چندتخصصی محسوب می‌شود که یکی از تخصص‌های لازم در این زمینه رادیولوژی است.

وی افزود: کاری که رادیولوژی انجام می‌دهد این است که بتواند بررسی دقیقی روی استخوان‌ها قبل از ایمپلنت انجام دهد و با پیشرفت‌های زیادی که در تصویربرداری سه بعدی حاصل شده، این کار با دقت بسیار بالایی انجام می‌شود و استخوان بیمار از لحاظ کمی و کیفی بررسی می‌شود تا در نهایت درمان با میزان موفقیت بالایی صورت گیرد.

دبیر علمی بخش رادیولوژی دهان، فک و صورت یازدهمین کنگره سالانه انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران به برگزاری یازدهمین کنگره انجمن دندان‌پزشکان عمومی از ۲۱ تا ۲۴ دی ماه در برج میلاد نیز اشاره کرد و گفت: خوشحالیم که همیشه در کنگره‌ها و همایش‌های انجمن دندان‌پزشکان عمومی، رادیولوژیست‌های فک و صورت حضور فعال داشته‌اند. در یازدهمین کنگره نیز رادیولوژیست‌ها نقش فعالی خواهند داشت و با ارائه روش‌های نوین، بر این موضوع تاکید می‌کنند که روش‌های تصویربرداری سه بعدی چقدر می‌تواند موثر باشد و در پروسه درمان به دندان‌پزشکان کمک کند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/cRZGo

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک