رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان مطرح کرد:

اینترنت، چالش ایجاد نظام ارجاع الکترونیک

۱۳۹۷/۰۴/۱۸ در ۱۸:۱۳

عبدالرضا فاضل

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: یکی از چالش‌های دانشگاه‌ها برای ایجاد نظام ارجاع الکترونیک، نبود اینترنت در نقاط کور مخابراتی و در مرحله بعد تامین نیروی انسانی متخصص است.

به گزارش ایران پزشک به نقل از وبدا، عبدالرضا فاضل درباره روند اجرای نظام ارجاع الکترونیک در استان گلستان گفت: نظام ارجاع یکی از تکالیف وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه است که در برنامه پنجم و ششم توسعه نیز بر آن تاکید شده و باید در سطح کشور به طور گسترده استقرار یابد. اگرچه برای ایجاد نظام ارجاع الکترونیک مشکلات زیرساختی وجود داشت و اقدام در این زمینه به کندی پیش رفت، اما استقرار این نظام در سه شهرستان علی آباد، آق قلا و بندر ترکمن در تیر ماه سال گذشته کلید خورد و سطح یک و سطح دو نظام ارجاع در این شهرستان‌ها عملیاتی شدند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان با بیان این‌که در مجموع در سه ماه اخیر، هشت شهرستان در استان گلستان مجهز به نظام ارجاع الکترونیک شده، ادامه داد: در حال حاضر از ۱۴ شهرستان استان گلستان، هشت شهرستان به نظام ارجاع الکترونیک مجهز شده و مابقی شهرستان‌ها تا پایان سال ۹۷ تحت پوشش نظام ارجاع قرار خواهند گرفت.

فاضل بیان کرد: با توجه به این‌که بیماران زمانی که دچار درد یا عارضه می‌شوند، دقیقا نمی‌دانند به کدام پزشک و متخصص مراجعه کنند و بسیار پیش آمده که دچار سردرگمی می‌شوند، بر همین اساس، نظام ارجاع این فرصت را به بیماران می‌دهد تا به سمت درمان صحیح و تخصص مورد نیاز خود هدایت شوند.

وی با بیان این‌که ارجاع بیمار به پزشک مناسب یکی از مسائل مهمی است که در نظام ارجاع مطرح است، اظهار کرد: در جهت تکریم بیمار، نوبت‌گیری برای ارجاع به پزشک متخصص نیز توسط پزشکان سطح یک و از طریق سامانه الکترونیک انجام می‌شود. بیمار با مراجعه به مرکز جامع سلامت، توسط پزشک عمومی معاینه شده و پرونده الکترونیک سلامت وی بررسی می‌شود و اگر نیاز به خدمات تخصصی داشته باشد، به کلینیک‌های ویژه ارجاع داده شده و اگر به جراحی یا درمان‌های تخصصی‌تر نیاز داشته باشد، مجدد از طریق نظام ارجاع به بیمارستان معرفی می‌شود.

فاضل با بیان این‌که برای ۸۰ درصد جمعیت استان گلستان پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شده، افزود: تقریبا یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در استان گلستان پرونده الکترونیک سلامت دارند و اطلاعات فردی و سوابق بیماری آن‌ها در این پرونده درج شده است.

وی بیان کرد: ملزم هستیم در سطح یک، ارجاع به متخصص را در حد ۱۵ درصد حفظ کنیم. در واقع از سال ۸۴ که پزشک خانواده در کشور مستقر شد، ارجاع به پزشک متخصص، بین ۱۵ تا ۱۸ درصد بود و این موضوع باعث می‌شود، مراجعه غیر ضروری به پزشک متخصص کاهش پیدا کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به تاسیس ۴۰۰ کلینیک ویژه در سطح کشور، اظهار کرد: در استان گلستان شش کلینیک ویژه به بهره برداری رسیده که سطح دو ارائه خدمات در نظام ارجاع محسوب می‌شوند و زمانی که بیمار طبق نوبت مقرر شده و با کد ارجاع به این کلینیک‌ها مراجعه می‌کند، توسط پزشک متخصص ویزیت می‌شود. با نظام ارجاع از مراجعه بیش از حد و غیر هدفمند بیماران به متخصص خودداری می‌شود.

وی با بیان این‌که نظام ارجاع در افزایش کیفیت خدمات به بیماران تاثیر زیادی دارد، گفت: با این‌که رویکرد اصلی ما از استقرار نظام ارجاع، تکریم بیمار و بهبود کیفیت خدمات است، اما می‌توان گفت که این امر در کنترل هزینه‌ها نیز موثر بوده است. در ارزیابی‌های سه ماهه آغازین سال ۹۷ بر اساس گزارش‌های سازمان بیمه سلامت، با استقرار نظام ارجاع، اردیبهشت ماه سال جاری در مقایسه با اردیبهشت ماه سال گذشته، در ارائه خدمات، ۴۰ درصد کنترل هزینه صورت گرفته است.

فاضل با اشاره به این‌که تلاش خواهد شد تا ایرادات باقی مانده در سیستم نظام ارجاع برطرف شود، ادامه داد: خوشبختانه در طرح تحول سلامت در سطح یک و دو زیرساخت‌های زیادی ایجاد شده است. افزایش ۲۴ هزار تخت بیمارستانی، ساخت ۴۰۰ کلینیک ویژه، تاسیس ۱۸۰۰۰ خانه بهداشت و ۱۴۰ مرکز جامع سلامت از جمله این زیرساخت‌ها است که زمینه ساز استقرار نظام ارجاع در سراسر کشور است.

وی با اشاره به این‌که ایجاد زیرساخت‌های IT و سامانه الکترونیک در ایجاد نظام ارجاع الکترونیک حرف اول را می‌زند، افزود: باید پذیرفت در برخی نقاط کشور، نقطه کور مخابراتی وجود دارد و اینترنت وجود ندارد، بنابراین یکی از چالش‌های دانشگاه‌ها برای ایجاد نظام ارجاع الکترونیک، نبود اینترنت در نقاط کور مخابراتی و تامین نیروی انسانی متخصص است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان با بیان این‌که در مورد نظام ارجاع مسیر صحیح را می‌پیماییم، گفت: در طول سال‌های متمادی، مردم به مراجعه دلخواه به پزشکان عادت کردند، بنابراین ایجاد فرهنگ مراجعه به پزشک خانواده و نظام ارجاع نیازمند رویکرد اجتماعی است که خوشبختانه در استان گلستان با استفاده از اقدامات اجتماعی و فرهنگی این موضوع پیگیری شد، باید تاکید شود که در این راستا، نقش معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، موثر بوده و همچنین نباید از تاثیر رسانه‌ها و صداوسیما غافل شد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/JpMdH

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک