بارداری در سنین بالای ۳۵ نیاز به مراقبت بیشتری دارد

۱۳۹۶/۰۵/۲۸ در ۰۷:۱۴

بارداری

یک متخصص زنان و زایمان درباره  بارداری‌های پرخطر گفت: بارداری‌های پرخطر گاهی مربوط به مشکلات مادر است و گاهی نیز به مشکلات جنینی مربوط می‌شود. مادران مبتلا به بیماری‌های مزمن و مادران مبتلا به لوپوس اگر باردار شوند، بارداری‌های پرخطر خواهند داشت.

به گزارش ایران پزشک، فاطمه رحیمی شعرباف درباره این‌که آیا آزمایشات قبل از بارداری می‌تواند به تشخیص حاملگی پرخطر کمک کند، گفت: خانم‌ها قبل از اقدام به بارداری باید به پزشک مراجعه کنند و معاینه شوند. اگر آزمایش پاپ اسمیر ندارند، آن را انجام دهند.

وی با بیان این‌که باید قبل از بارداری آزمایش قند خون از خانم‌ها گرفته شود، ادامه داد: سن بالای ۳۵ سال، BMI بالای ۳۰، داشتن فیبروم، ابتلا به پرفشاری خون و بسیاری موارد دیگر، جزو بارداری‌های پرخطر محسوب می‌شود. در این خانم‌ها فاصله ویزیت‌ها باید نزدیک‌تر باشد.

این فلوشیپ مادر و جنین با اشاره به بارداری‌های پرخطر، افزود: بارداری‌های پرخطر گاهی مربوط به مشکلات مادر است و گاهی نیز به مشکلات جنینی مربوط می‌شود. مادران مبتلا به بیماری‌های مزمن و مادران مبتلا به لوپوس اگر باردار شوند، بارداری‌های پرخطر خواهند داشت.

این متخصص زنان و زایمان در پاسخ به این سوال که آیا افزایش سن ازدواج، موجب افزایش حاملگی‌های پرخطر می‌شود، گفت: افرادی که دیر ازدواج و اقدام به بارداری می‌کنند، مثلا در خانم باردار بالای ۳۵ سال، احتمال افزایش فشار و قند خون بیشتر است. باردار شدن در سنین بالای ۳۵ نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

رحیمی شعرباف درباره بهترین سن بارداری، بیان کرد: بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی بهترین سن برای اقدام به بارداری است. بعد از ۳۰ سالگی میزان باروری کاهش می‌یابد.

وی درباره تزریق واکسن هپاتیت بی قبل از بارداری گفت: در حال حاضر واکسیناسیون علیه بیماری هپاتیت بی در برنامه کشوری وزارت بهداشت وجود دارد؛ البته اگر کسی واکسن هپاتیت بی را تزریق نکرده، توصیه به تزریق واکسن می‌شود. با این حال، در این موارد پزشک با توجه به شرایط فرد، برای او تصمیم می‌گیرد و فردی که هم واکسن هپاتیت بی را نزده و هم ایمنی ندارد باید با پزشک خود مشورت کند.

این فلوشیپ مادر و جنین درباره این‌که آیا مصرف دارو در مادر یا مشکلات ضمائم حاملگی به بارداری‌های پرخطر منجر می‌شود، اظهار کرد: مادرانی که به علت بیماری زمینه‌ای دارو مصرف می‌کنند جزو این دسته قرار می‌گیرند. گاهی جفت، دهانه رحم را می‌بندد. در این افراد اگر تا هفته ۲۶ علامت نداشته باشد صبر می‌کنیم و در ۲۶ هفته بارداری سونوگرافی مجدد انجام می‌شود. اگر جفت، دهانه رحم را بپوشاند، به فرد توصیه‌های لازم را متذکر می‌شویم از جمله این که استراحت داشته باشد و در صورت مشاهده خون‌ریزی حتما به پزشک مراجعه کند.

وی در پاسخ به این سوال که بهترین زمان برای تصمیم به باردار شدن کدام روز از دوره ماهانه است، گفت: این مساله را نمی‌توان مشخص کرد. هر ماه فقط یک تخمک آزاد می‌شود و ۲۴ ساعت هم بیشتر زنده نمی‌ماند.

رحیمی شعرباف در پایان با بیان این‌که حاملگی پرخطر ممکن است در افزایش احتمال سزارین تاثیرگذار باشد در رادیو سلامت بیان کرد: اما این‌طور نیست خانمی که فشار خون بالا دارد، حتما سزارین شود و این‌طور نیست که بارداری پرخطر حتما منجر به سزارین شود. حتی وقتی فرد IVF می‌شود، ممکن است زایمان به روش سزارین داشته باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/SNICO

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

ایران پزشک