بازی‌های آنلاین و تسخیر ذهن کودکان

۱۳۹۵/۱۲/۱۳ در ۱۳:۳۵

یک کارشناس فضای مجازی گفت: کودکانی که بازی آنلاین انجام می‌دهند در بازی خیلی خوب و حرفه‌ای رفتار می‌کنند، اما در تعامل اجتماعی ناتوان هستند.

به گزارش ایران پزشک، مسعود جلالی به مسئله بازی و فلسفه آن اشاره کرد و گفت: در گذشته بازی‌های زیادی مثل هفت سنگ و امثال آن را داشتیم. این بازی‌ها آمادگی ذهنی در قالب تفریح بود؛ یعنی خودمان را آماده می‌کردیم که در قالب کار جمعی و گروهی صورت می‌گرفت.

وی ادامه داد: وقتی بازی‌ها وارد صنعت شد، در ابتدا بازی‌های انفرادی مانند قارچ خور و امثال آن بود که جنبه سرگرمی و تفریحی غالب بود و اگر می‌خواستند دو نفره بازی کنند باید در کنار هم می‌نشستند که این نشان از تعامل بود.

این کارشناس فضای مجازی در ادامه به بازی‌های آنلاین اشاره کرد و اظهار داشت: در بازی‌های آنلاین فرصت به این شکل ایجاد می‌شود که اگر بتوانیم با یک کودک ۲۴ ساعته ارتباط داشته باشیم و روی ذهن او کار کنیم، تنها در قالب بازی امکان پذیر خواهد بود. این کار باعث می‌شود فکر کودک به شکل دیگری تربیت شود.

جلالی در برنامه «گفت‌وگوی اجتماعی» در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: بازی‌های آنلاین جنبه سرگرمی بالایی دارند، ولی به جز تفریح و سرگرمی، جنبه دیگری به ویژه برای کودکان کم سن‌تر دارد؛ زیرا این کودکان، برای بازی‌های گروهی و در کنار هم آماده نشده‌اند و به همین جهت توانایی‌های تعاملی کمتری دارند. این افراد وقتی می‌خواهند با پدر یا دیگر اعضای خانواده ارتباط داشته باشند، احساس راحتی ندارند؛ زیرا بازی‌هایی که جنبه آمادگی ذهنی دارند را با اعضای خانواده انجام نداده‌اند. این کودکان وقتی وارد بازی آنلاین می‌شوند خیلی خوب و حرفه‌ای رفتار می‌کنند، اما در تعامل اجتماعی ناتوان هستند. این مسئله باعث تغییر فکر افراد می‌شود و هنگامی که فکر یک نفر را تغییر دهید، او را تسخیر می‌کنید.

 

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/DKoxX

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک