با تغذیه مناسب از غضروف‌های خود محافظت کنید

۱۳۹۵/۱۲/۲۲ در ۱۶:۰۶

یک متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی گفت: تغذیه مناسب، ویتامین D کافی، ویتامین C در حفظ غضروف نقش دارند. میوه و سبزی به اندازه کافی نیز مفید است.

به گزارش ایران پزشک، داریوش الیاس پور با اشاره به این‌که مهره‌های گردن هفت عدد است، گفت: مهره‌ها جسم سخت و استخوانی هستند که در ایجاد تحرک نقش دارند؛ بنابراین باید قابلیت انعطاف داشته باشند که این مهم با وجود دیسک بین مهره‌ای انجام می‌شود.

وی افزود: دو مهره به جز از طریق دیسک، با کمک مفصل نیز در ارتباط هستند که مانند مفصل انگشت، دو سطح مفصلی و دو سطح غضروفی دارد.

الیاس پور در توضیح بروز آرتروز بیان کرد: روی دو سر استخوان که مفصل را تشکیل می‌دهد، غضروف وجود دارد که اصطکاک دو سطح مفصلی را کاهش می‌دهد. اصطکاک دو سطح مفصلی، ۱۰ برابر کمتر از سایش دو تکه یخ است.

این متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی گفت: با ساییدگی غضروف، به مرور استخوان اضافی ایجاد می‌شود که به آن آرتروز مفصل می‌گویند و بعدها با افزایش بافت مفصلی (رشد مفصل) همراه می‌شود.

وی با بیان این‌که رشد بافت مفصل، تشکیل استخوان اضافه و تورم در بافت نرم مفصل از علائم آرتروز به شمار می‌آید، ادامه داد: آرتروز دیسک به شکل خشک‌تر شدن دیسک‌ها است و حتی گاهی، شکاف‌هایی در لایه بیرونی دیسک (لایه لیفی) به وجود می‌آید و به مرور گاهی به صورت بیرون زدگی هسته نرم و همچنین استخوان سازی اضافه خود را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: آرتروز دیسک نسبت به آرتروز مفاصل کمی زودتر اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال شروع آرتروز دیسک از ۳۰ سالگی است، ولی آرتروز زانو و سایر مفاصل از سن ۵۰ تا ۵۵ سالگی است.

این متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی بیان کرد: افزایش سن، زمینه‌های ژنتیکی، ضربه وارد شده به ستون فقرات، عوامل زمینه ساز آرتروز هستند. تغذیه مناسب، ویتامین D کافی، ویتامین C در حفظ غضروف نقش دارند. میوه و سبزی به اندازه کافی نیز مفید است.

وی یادآور شد: هنوز درمان قطعی برای آرتروز وجود ندارد، اما برای درمان دیسک می‌توان از سلول‌های بنیادی کمک گرفت.

الیاس پور در برنامه فراسو شبکه رادیویی سلامت در رابطه با نقش ورزش برای رفع آرتروز و دیسک تصریح کرد: در ورزش، دامنه‌ای را تعریف می‌کنیم و تا حدی که ضربه و فشار بیش از حد نباشد، مشکلی ندارد. به عنوان مثال، در یوگا حرکاتی وجود دارد که برای دیسک گردن مفید نیست.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/gQhUa

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک