با خیال راحت سالاد شیرازی بخورید؛ مسموم نیست

۱۳۹۵/۰۹/۲۳ در ۲۰:۲۱

معاون اداره کل نظارت بر فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، شایعات و اخبار منتشر شده در فضای مجازی درباره سرطان‌زا بودن سموم خیار درختی و گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای را رد کرد.

به گزارش ایران پزشک، سمیره صباح گفت: این محصولات تحت کنترل و نظارت هستند و اخیرا برای پرورش آن‌ها از سموم با دوره ماندگاری کوتاه کمک گرفته می‌شود که مشکلی در بهداشت عمومی ندارد.

وی با اشاره به تشویش ایجاد شده در این خصوص افزود: در شایعات، این‌گونه مطرح می‌شود که خیار درختی و گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای، ۲۰ تا ۳۰ برابر استاندارد دارای سموم است و مصرف این محصولات، میزان سرطان را در کشور ۲ برابر کرده، در حالی‌که اصلا این‌طور نیست.

صباح ادامه داد: در کشت گلخانه‌ای برای حفظ محصول و مبارزه با آفات از سموم مختلف استفاده می‌شود، اما این محصولات تحت کنترل و نظارت هستند.

معاون اداره کل نظارت بر فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: برای رفع شبهات این چنینی در برنامه امسال سازمان غذا و دارو، برنامه کنترل محصول گلخانه‌ای را به طور رسمی در دستور کار داریم.

وی اظهار کرد: نتایج بررسی این محصولات طی سال گذشته مشکل خاصی را در ارتباط با باقی‌مانده سموم نشان نمی‌داد.

صباح در پایان گفت: مسئولین فنی و معاونت‌های غذا و دارو، قبل از ورود محصول به سطح عرضه، کنترل و نظارت دقیق در سموم باقی‌مانده در محصولات کشاورزی تا رسیدن به سبد غذایی مردم را انجام می‌دهند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ImgXq

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک