رییس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی:

با غربالگری، خون‌تان شیرین نمی‌شود

۱۳۹۵/۰۸/۲۵ در ۱۸:۴۱

رییس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور، غربالگری و تشخیص به موقع را یکی از موارد ضروری برای افراد دیابتی دانست و گفت: بسیاری از افراد دیابتی نوع ۲، برای مدت طولانی بدون آگاهی از وضعیت خود زندگی می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، هدایت حسینی با اشاره به شعار امسال فدراسیون جهانی دیابت با عنوان «چشم‌ها به دیابت»، گفت: رتینوپاتی ناشی از دیابت، عارضه جانبی این بیماری است که می‌تواند منجر به اختلال دید و نابینایی شود.

وی افزود: در بسیاری از کشورها، دیابت علت اصلی نابینایی، بیمارهای قلبی – عروقی، نقص کلیوی و قطع اندام‌ها خواهد بود.

رییس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور ادامه داد: دیابت یا بیماری قند، یک اختلال متابولیک در بدن است. در این بیماری توانایی تولید انسولین در بدن از بین می‌رود یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد و در نهایت قند خون افزایش می‌یابد. وجود مقدار فراوان قند در خون در درازمدت می‌تواند به بخش‌های مختلف بدن مانند قلب، رگ‌های خونی،‌ کلیه‌ها، چشم‌ها و دستگاه عصبی آسیب برساند.

حسینی افزود: فدراسیون بین‌المللی دیابت (IDF)، تخمین زده که ۱۹۳ میلیون نفر در سطح جهان یا به عبارتی نزدیک به نیمی از بزرگسالانی که در سال ۲۰۱۵ دیابتی بودند، نگران بیماری خود هستند. اکثر این موارد دیابتی‌های نوع ۲ (دیابت ناشی از عوامل محیطی) هستند. هر اندازه دیابت یک فرد زودتر تشخیص داده شود، به همان اندازه درمان او زودتر شروع شده و در نتیجه خطرات زیان‌بار و عوارض هزینه بر آن کمتر خواهد شد.

وی ادامه داد: یک فرد دیابتی نوع ۲ می‌تواند بدون نشان دادن هیچ‌گونه علائمی سال‌های متمادی در حالی‌که قند خون بالای او به آهستگی به بدن او آسیب می‌رساند، زندگی کند. بنابراین غربالگری، تشخیص به موقع و تامین درمان مناسب برای افراد دیابتی، از ضروریات است.

حسینی تاکید کرد: دیابت، علت اصلی بیماری‌های قلبی – عروقی، نابینایی، نقص کلیوی و قطع عضو به ویژه قطع پا است. در بیش از یک سوم افرادی که هم اکنون دیابت نوع ۱ و ۲ دارند، برخی انواع آسیب‌های چشمی که منجر به نابینایی آن‌ها می‌شود، گسترش پیدا خواهد کرد.

رییس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور گفت: بروز این عوارض با تثبیت قند خون و نیز کنترل سطوح فشارخون و کلسترول، تاحد امکان در سطح مقادیر نرمال، قابل پیشگیری یا به تاخیر انداختن است. بسیاری از عوارض می‌تواند در مراحل اولیه از طریق غربالگری برطرف شود، بنابراین پیش از این‌که مشکلات جدی‌تر شود، می‌توان از بروز آن‌ها پیشگیری کرد.

حسینی افزود: دیابت یک بار مسئولیت بزرگ و رو به رشد است. ۴۱۵ میلیون بزرگسال در سال ۲۰۱۵ دیابت داشته‌اند و به نظر می‌رسد این عدد تا سال ۲۰۴۰ به ۶۴۲ میلیون یا یک نفر از هر ۱۰ بزرگسال افزایش یابد.

به گفته وی، دیابت یک نفر از هر دو دیابتی تشخیص داده نمی‌شود و بسیاری از افراد دیابتی نوع ۲، برای مدت طولانی بدون آگاهی از وضعیت خود زندگی می‌کنند.

حسینی تاکید کرد: تا ۷۰ درصد موارد دیابت نوع ۲ قابل پیشگیری بوده یا می‌تواند با اصلاح شیوه زندگی سالم‌تر، به تاخیر بیفتد.

وی افزود: با افزایش تغذیه نامناسب و نداشتن فعالیت بدنی، دیابت نوع ۲ در میان کودکان بسیاری از کشورها، دیده می‌شود که آن را به عنوان یک مشکل جدی بهداشت و سلامت عمومی جهانی مد نظر قرار می‌دهد.

رییس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور اظهار داشت: در حال حاضر ۱۲ درصد هزینه جهانی که صرف بهداشت و سلامت می‌شود، برای بزرگسالان دیابتی است.

حسینی تعداد افراد دیابتی در کشورهای کم تا متوسط درآمد را تهدیدی برای توسعه پایدار دانست و گفت: انتظار می رود تا سال ۲۰۴۰ تعداد افراد دیابتی در آفریقا تا دو برابر افزایش یابد. از میان ۴۰۰ نفر بزرگسال دیابتی در سال ۲۰۱۵، سالانه پنج میلیون نفر جان خود را از دست داده‌اند و بیش از ۶۷۰ بیلیون دلار برای مراقبت‌های درمانی، هزینه شده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Olvkd

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک