رییس کل سازمان نظام پزشکی مطرح کرد؛

بحران اقتصادی، مشکل اصلی آزمایشگاه‌داران

۱۳۹۵/۰۵/۱۴ در ۲۰:۲۳

رییس کل سازمان نظام پزشکی ایران، نخستین مشکل پاتالوژیست‌ها را عدم اداره اقتصادی آزمایشگاه‌ها دانست.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، علی‌رضا زالی در همایش یک روزه پاتولوژیست‌ها که در محل کتاب‌خانه ملی ایران برگزار شد، گفت: رشد تعرفه‌ای، مناسب ترمیم مشکلات آزمایشگاه‌ها نبوده و رشد ناچیزی اتفاق افتاده است.

زالی رشد هزینه‌های پرسنلی، افزایش قیمت کیت‌های آزمایشگاهی و نوسانات نرخ ارز را از جمله مشکلات این حوزه برشمرد و افزود: تغییرات اقتصادی به بدنه آزمایشگاه‌ها منتقل می‌شود.

رییس سازمان نظام پزشکی ایران به وضعیت پاتولوژیست‌های جوان اشاره کرد و ادامه داد: وضعیت این افراد واقعا نگران کننده است و باید اقدام جدی برای رفع این نگرانی انجام شود.

زالی با اشاره به این‌که نسل جوان در این حوزه افراد باهوش و زبده هستند، گفت: این افراد با علاقه و عشق وارد این حوزه شدند و مشغول ارائه خدمات درمانی به مردم هستند و باید به وضعیت آن‌ها رسیدگی کرد.

وی با اشاره به این‌که نگرانی از امنیت شغلی پاتولوژیست‌ها در کشور جدی است، افزود: همه موضوع این حوزه پول، تعرفه و درآمد نیست و آن‌ها نگرانی هویتی دارند که این موضوع بین پالولوژیست‌های جوان موج می‌زند.

زالی از کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی تقاضای ممیزی در این حوزه را کرد و گفت: تجمیع آزمایشگاه‌ها موضوعی نگران کننده است.

وی با اشاره به خدمات ارائه شده دولت در حوزه سلامت، اظهار کرد: دولت خدمات ارزنده‌ای در حوزه سلامت تحت عنوان طرح تحول سلامت ارائه کرده، اما باید منافع مشروع بخش خصوصی نیز حفظ شود.

رییس کل سازمان نظام پزشکی ایران بر لزوم مشارکت جدی کارشناسان پاتولوژی در تصمیم‌گیری کلان این حوزه تاکید کرد و گفت: همکاران پاتولوژیست در موضوعاتی که ذی‌نفع هستند، کمترین مشارکت را در حوزه تصمیم‌گیری دارند و این روند باید تغییر کند.

زالی به نقش مهم پاتولوژیست‌ها در نظام سلامت اشاره کرد و گفت: آن‌چه باید مورد توجه قرار گیرد، جایگاه مناسب، رو به تعالی و مطلوب پاتولوژیست‌ها است.

وی مشکلات پاتولوژیست‌ها را بسیار جدی و عمیق دانست و اظهار کرد: شاید مهم‌ترین مسیر برای رفع مشکلات، انسجام درونی، وحدت رویه، همدلی و همکاری است و آن‌ها باید در مسیر قانون، مشکلات خود را پیگیری کنند.

زالی نخستین مشکل پاتالوژیست‌ها را عدم اداره اقتصادی آزمایشگاه‌ها اعلام کرد و افزود: امروزه پاتولوژیست‌ها برای اداره اقتصادی آزمایشگاه با بحران جدی روبه‌رو هستند.

وی، مطالبه از بیمه‌ها را مشکل بعدی اعلام کرد و گفت: وضعیت آزمایشگاه‌ها و پاتولوژیست‌ها در این خصوص بسیار نگران کننده و بحرانی است و انتظار نمی‌رود این معضل به موقع برطرف شود.

زالی به هجمه‌های فراوان به رشته پاتالوژی نیز اشاره کرد و گفت: فعالان این حوزه مرتب در معرض تهدید قرار دارند و هویت و شاکله ساختاری این رشته در معرض خطر قرار دارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/8kxIc

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک