بخور نخورهای افطاری

۱۳۹۷/۰۳/۰۲ در ۱۳:۳۱

افطاری

روزه داری علاوه بر آثار روحی و معنوی، فواید جسمانی نیز دارد، اما برای برخورداری از فواید جسمانی آن، باید تغذیه در وعده‌های افطار، شام و سحر منطبق با یک رژیم متعادل، متناسب و متنوع باشد.

به گزارش ایران پزشک، برخی سفره‌های افطاری در طول ماه رمضان با انواع غذاهای چرب و شیرین مثل حلوا، کاچی، خرما، شله زرد، شیربرنج چرب و شیرین و زولبیا و بامیه رنگین می‌شود و در نهایت، برخی روزه داران پس از یک ماه روزه داری، نه تنها وزن کم نمی‌کنند، بلکه با چند کیلو اضافه وزن مواجه می‌شوند. این در حالی است که چاقی از عوامل زمینه‌ساز بیماری‌های مزمن مانند افزایش فشارخون و چربی خون، دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و بعضی از انواع سرطان‌هاست.

برای پیش‌گیری از این عارضه‌ها یادتان باشد یک افطار مناسب بهتر است مانند یک وعده صبحانه کامل یا یک وعده شام باشد. مثلا نان و پنیر و سبزی، انواع کوکو و کتلت که زیاد چرب نباشد برای افطار مناسب است. از آن‌جا که معده در طول روز برای مدت زیادی خالی بوده، بهتر است افطار را با خوردن یک مایع گرم (نه داغ) مانند چای، سوپ رقیق یا شیر گرم شروع کنیم. آش‌های سنگین برای وعده افطاری و بازکردن روزه اصلا مناسب نیستند.

با توجه به روزهای بلند تابستان و افت قند خون در طول روزه داری، بهتر است برای شروع افطار، پس از مصرف مایعاتی مانند آب گرم یا شیرگرم، از شیرینی‌های طبیعی مانند خرما، انجیر، کشمش و غیره استفاده کنید.

از آن‌جا که دستگاه گوارش برای مدت طولانی خالی بوده، لازم است هنگام غذاخوردن در وعده افطار، آرامش داشته باشید و به آرامی و بسیار مختصر غذا بخورید تا دستگاه گوارش‌تان دچار آسیب نشود.

همچنین استفاده از غذاهای ساده‌ای مانند نان تازه، پنیر و مغز گردو، سبزی خوردن، خیار و گوجه فرنگی در افطاری مناسب است. این مواد گرسنگی را به آرامی رفع کرده و باعث می‌شوند بتوانید یک ساعت بعد، مقداری میوه بخورید و نیم ساعت بعد شام میل کنید. در وعده شام می‌توانید از مواد غذایی پروتئین‌دار مثل برنج با انواع خورش استفاده کنید.

بهتر است علاوه بر وعده‌های افطاری و سحری، در زمان بین افطاری و سحری نیز آب کافی بنوشید. معمولا در ماه‌های گرم سال در هر روز، هرکس حدود ۱۰ لیوان آب و الکترولیت از دست می‌دهد. به همین دلیل بد نیست علاوه بر آب چند لیوان آبلیمو یا خاکشیر کم شیرین یا آب‌میوه‌های تازه و طبیعی نیز بنوشید.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/fGCvf

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک