هشدار انجمن داروسازان به بیمه‌گران

بدهی بیمه‌ها، آزاد فروشی داروخانه‌ها را در پی دارد

۱۳۹۵/۱۲/۰۳ در ۱۳:۳۲

داروخانه

عضو هیئت مدیره تعاونی انجمن داروسازان با اشاره به بدهی بیمه‌ها به داروسازان گفت: بدهی چندین میلیاردی شرکت‌های بیمه دولتی به داروسازان کشور طبعات متعددی را بر سلامت کشور باقی می‌گذارد.

به گزارش ایران پزشک به نقل از باشگاه خبرنگاران، سید جمال سعید واقفی گفت: اخبار گوناگونی را در رابطه با پرداخت نشدن بدهی بیمه‌ها و فروش دارو‌ها به صورت آزاد می‌شنویم که با این تصمیم دارو‌ها به قیمت مصوب وزارت بهداشت که روی بسته‌های دارو درج شده فروخته می‌شود و شامل بیمه نمی‌شود.

او افزود: بیمه‌ها بدهی چندین میلیاردی پرداخت نشده دارند و یک داروخانه برای گردش کار نیاز به نقدینگی دارد که قسمت اعظم تامین مالی از طریق فروش دارو‌ها حاصل می‌شود.

عضو هیئت مدیره تعاونی انجمن دارو سازان اظهار کرد: بسیاری از طرف قرارداد داروخانه‌ها را مراکز دولتی که با بیمه‌ها قرارداد دارند در بر دارند که از نظر گردش مالی و با توجه به اوضاع اقتصادی کشور چرخه بازیافت دارو معیوب است و هشت تا ۱۰ ماه وصول مطالبات دارو سازان در گام اول یعنی از خرید دارو به داروخانه طول می‌کشد و در گام دوم پرداخت بیمه‌ها به این مدت اضافه می‌کند که در این عرصه جامعه داروسازان کشور و داروخانه‌ها پیام‌هایی را برای سازمان‌های بیمه‌گر ارسال کرده‌اند.

سعید‌ واقفی گفت: طبق گفته رییس انجمن داروسازان ایران بی‌توجهی سازمان‌های بیمه در پرداخت به موقع مطالبات داروخانه‌ها و همچنین پرداخت جریمه دیر‌کرد مطابق قانون آسیب‌های جدی به اقتصاد داروخانه‌ها وارد کرده است؛ به گونه‌ای که این موسسات برای باز‌ تامین داروهای مورد نیاز بیماران با مشکلات جدی مواجه هستند و هم‌اکنون در آستانه پایان سال و افزایش هزینه‌ها مشکلات اقتصادی داروخانه‌ها به اوج خود رسیده و بسیاری از آن‌ها قادر به خرید دارو نیستند.

او از هشدار انجمن صنفی داروسازان ایران خبر داد و اظهار کرد: این انجمن اعلام کرده بود که تا پایان بهمن ماه هزینه نسخ داروخانه‌ها حداقل تا پایان آبان ماه ۹۵ پرداخت شود و در غیر این صورت تمام داروخانه‌ها در سراسر کشور به طور هم‌زمان بهای دارو‌ها را به نرخ آزاد محاسبه و بیمه‌شدگان را برای دریافت مابه‌التفاوت به دفاتر اسناد پزشکی سازمان‌های بیمه هدایت خواهند کرد.

عضو هیئت مدیره تعاونی انجمن دارو سازان گفت: تا جایی که اطلاع دارم این بخشنامه در حد هشدار است و هنوز اجرایی نشده است، اما اگر روند مطالبات داروسازان و از سویی دیگر بد قولی سازمان‌های بیمه‌گر ادامه یابد این هشدار‌ها عملیاتی خواهد شد و امیدواریم برای سلامت مردم و حمایت مردم در بحث سلامت بیمه‌ها دست به کار شوند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/RPAbz

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک