برای کودکان زیر سه سال از خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده نکنید

۱۳۹۶/۰۲/۰۱ در ۱۵:۳۴

یک دندان‌پزشک اجتماعی گفت: مصرف زیاد مواد قندی، تعادل بین تخریب و ترمیم دندان را به هم می‌زند و موجب پوسیدگی و سایر مشکلات دندانی می‌شود.

به گزارش ایران پزشک، رضا یزدانی درباره پوسیدگی و نقش فلوراید در پیشگیری از آن گفت: داخل دهان و دندان ما میکروب‌هایی وجود دارد که این باکتری‌ها برای تامین انرژی مورد نیاز خود از تجزیه مواد قندی مورد استفاده ما اسید تولید می‌کنند و این اسید باعث پوسیدگی دندان می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که استفاده از فلوراید به چند طریق انجام می‌شود، گفت: دو روش؛ اولین راه سیستمیک است. مثلا در برخی کشورها فلوراید به آب اضافه می‌کنند. در برخی کشورها فلوراید را به نمک اضافه می‌کنند و در برخی کشورها آن را به شیر اضافه می‌کنند در مطب دندان‌پزشکی فلوراید به صورت قرص و قطره تجویز می‌شود.

این دندان‌پزشک اجتماعی ادامه داد: راه دوم، موضعی است؛ یعنی شخص فلوراید را نمی‌خورد و موضعی استفاده می‌کند که شایع‌ترین، ساده‌ترین و معمولی‌ترین و شاید موثرترین روش موضعی، استفاده از خمیردندان‌های حاوی فلوراید است که در کشو ما اکثر خمیردندان‌ها فلوراید دارند.

وی در ادامه تاکید کرد: اگر کسی زیاد از خمیردندان استفاده کند و مواد قندی زیادی هم مصرف کند، طبیعی است که در او پوسیدگی دندان بیشتر می‌شود و اگر از جای غیر معتبر خریداری شده باشد و فلوراید نداشته باشد و مواد مضر داشته باشد نیز همین اتفاق می‌افتد.

یزدانی در پاسخ به این سوال که از چه زمانی استفاده از فلوراید به عنوان بخشی از مراقبت‌های بهداشتی دندان باید شروع شود، اظهار کرد: غالب نظرها این است که از زمان رویش اولین دندان از ترکیبات حاوی فلوراید به صورت خمیر دندان استفاده شود. البته در کودکان میزان فلوراید بسیار بسیار کم‌تر است و باید میزان آن به اندازه دانه برنج باشد، به خصوص در جاهایی که فلوراید آب آشامیدنی بسیار کم و میزان شیوع و پوسیدگی زیاد است.

وی در ادامه تصریح کرد: بعضی از مراجع شروع فلوراید را در بالای سه سال توصیه می‌کنند، اما تمیز کردن دندان‌ها بعد از اولین رویش دندان (۶ ماهگی) باید انجام شود. از سه سالگی به بعد خمیردندان حاوی فلوراید به مقدار کم استفاده شود و کودک نباید آن را قورت بدهد. از شش سالگی به بعد باید خمیردندان حاوی فلوراید استفاده شود.

این دندان‌پزشک اجتماعی با بیان این‌که سن حساس استفاده از فلوراید، زیر شش سالگی است، افزود: اگر از خمیردندان حاوی فلوراید زیاد استفاده شود، باعث تغییر رنگ دندان کودک می‌شود که به آن فلوروزیس می‌گویند. البته بعد از شش سالگی تغییرات فلوروزیس نداریم که علت آن تکامل ساختمان دندان است.

وی ادامه داد: برای کسی که مرتب بهداشت دهان و دندان را رعایت می‌کند و پوسیدگی‌های دندان او کنترل شده دیگر نیازی به ترکیبات حاوی فلوراید نیست، اما کسی که احتمال پوسیدگی دندان او بالاست با نظر دندان‌پزشک می‌تواند از ژل یا وارینش فلوراید استفاده کند. وارینش فلوراید را باید بعد از خشک کردن دندان، مثل لاک روی دندان قرار داد البته با استفاده از یک برس کوچک برخی مربیان مدرسه یا برخی والدین برای این کار آموزش می‌گیرند و آن را انجام می‌دهند.

یزدانی تاکید کرد: کودک بعد از یک الی دو ساعت نباید خوراکی بخورد. برای استفاده از ژل، حتما باید به مطب دندان‌پزشکی مراجعه کرد. البته مسئولیت مسواک زدن کودکان تا هفت تا هشت سالگی باید به عهده والدین آن‌ها باشد.

این دندان‌پزشک اجتماعی در پایان در پاسخ به این سوال که دهان شویه‌های حاوی فلوراید با چه غلظت‌هایی در بازار وجود دارد و چگونه از آن‌ها استفاده می‌شود در برنامه «فراسو» رادیو سلامت گفت: دو جور دهان شویه داریم؛ یکی از آن‌ها هفتگی و نوع دیگر روزانه استفاده می‌شود. دهان شویه هفتگی غلظت ۲ درصد دارد که ۵ سی سی را داخل دهان می‌ریزیم و یک دقیقه کودک آن را در دهان می‌چرخاند و تا نیم ساعت هم نباید چیزی بخورد. از طرفی دهان شویه روزانه نیز داریم که غلظت آن ۵ درصد است و روزانه آن استفاده می‌شود. نکته مهم این است که دهان شویه حاوی فلوراید نباید قورت داده شود چه در کودک و چه در بزرگسالان.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ClFhE

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک