رییس سازمان پزشکی قانونی مطرح کرد:

بررسی چالش‌های راه‌اندازی و فعالیت بانک هویت ژنتیک

۱۳۹۶/۱۰/۲۰ در ۱۹:۰۱

احمد شجاعی

رییس سازمان پزشکی قانونی، تهیه نمونه‌ خون از افراد در معرض خطر به دلیل حضور در مشاغل یا موقعیت‌های خاص شغلی، جغرافیایی یا سنی را ضروری دانست و تاکید کرد که این موضوع می‌تواند در قالب یک پیشنهاد برای بررسی قانونی ارائه شود.

 به گزارش ایران پزشک، احمد شجاعی در حاشیه برگزاری نخستین نشست سراسری بانک هویت ژنتیک ایران در شیراز گفت: ما به سازمان‌هایی نظیر آتش‌نشانی و غیره برای تهیه‌ بانک اطلاعات هویت ژنتیکی نامه‌نگاری کرده‌ایم.

وی با اشاره به وقوع حوادثی نظیر منا، افزود: به سازمان حج پیشنهاد دادیم که در سفرهایی نظیر حج، یک نمونه‌ از تمام حجاج اعزامی تهیه شود که در صورت ضرورت، امکان دسترسی به مشخصات ژنتیکی افراد وجود داشته باشد.

شجاعی با بیان این‌که هم‌اینک تنها بحث نمونه‌گیری از مجرمان مرد و زن محبوس در زندان‌های کشور مد نظر است، ادامه داد: نمونه‌گیری در این مرحله شامل تمام زندانیان نمی‌شود و تنها به مجرمانی که جرم آنان جنبه شخصی دارد، اعم از جرائم منافی عفت، سرقت، ضرب و جرح و جرائم خشن و غیره محدود است.

رییس سازمان پزشکی قانونی با بیان این‌که یکی از اهداف برگزاری نشست سراسری، بررسی چالش‌های راه‌اندازی و فعالیت بانک هویت ژنتیک است، گفت: امکان دسترسی به اطلاعات این بانک برای تمام سازمان‌ها و نهادهایی که قانون پیش‌بینی کرده وجود دارد.

وی با اشاره به این‌که تاثیرات راه‌اندازی این بانک، در آینده مشخص خواهد شد، اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده در سایر کشورها، این اقدام در کاهش وقوع جرم توسط مجرمان سابقه‌داری که پروفایل آن‌ها در بانک وجود دارد، بسیار موثر است.

شجاعی یکی از موارد استفاده از اطلاعات این بانک را عرصه‌های پزشکی دانست و گفت: اکنون تنها در موضوع قضایی و کمک به تسهیل در رسیدگی و حل پرونده‌ها این کار انجام می‌شود. همچنین در حدود یک سوم از پرونده‌های قضایی از نظرات کارشناسی پزشکی قانونی استفاده می‌شود.

وی نگهداری پروفایل‌های تهیه شده از افراد در بانک را ضروری دانست و افزود: تجربه نشان داده که هر پرونده ممکن است عقبه‌هایی داشته باشد و حتی در مواردی موضوع با مرگ یک فرد هم خاتمه نمی‌یابد.

رییس سازمان پزشکی قانونی تاکید کرد که در اجرای این پروژه، خلاهای قانونی نیز وجود دارد که یکی از اهداف این نشست سراسری، طرح و بررسی و انعکاس آن‌ها به مراجع ذیصلاح برای رفع کاستی‌ها و نواقص احتمالی قانون است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/qIyGo

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک