رییس شبکه هپاتیت ایران خبر داد:

برنامه ریشه‌کنی هپاتیت C تا سال ۱۴۱۰ در کشور

۱۳۹۵/۱۲/۰۲ در ۱۰:۰۵

علویان

رییس شبکه هپاتیت ایران از برنامه حذف و ریشه‌کنی هپاتیت C تا سال ۱۴۱۰ خبر داد و گفت: این اتفاق به شرطی رخ می‌دهد که همه استان‌ها در پیشگیری از این بیماری همکاری کنند.

به گزارش ایران پزشک، سید موید علویان در همایش آموزشی هپاتیت‌های ویرال که در مرکز آموزشی درمانی شهید بهشتی قم برگزار شد، گفت: هپاتیت B و C از بیماری‌های مزمن کبدی بشر و جامعه ایرانی است.

وی افزود: از سال ۷۳ به بعد که واکسیناسیون در این زمینه انجام شد، شیوع بیماری در کشور کاهش یافت، به گونه‌ای که ۲۰ سال پیش شیوع این بیماری بیش از ۳ درصد در کشور بود، اما این آمار با توجه به مطالعات صورت گرفته به کمتر از ۱٫۵ درصد رسیده است.

رییس شبکه هپاتیت ایران ادامه داد: در تمامی استان‌های کشور، به جز دو استان سیستان و بلوچستان و گلستان، شیوع بیماری کاهش یافته و این حاصل واکسیناسیون و اقدامات پیشگیرانه صورت گرفته است.

علویان گفت: در خصوص هپاتیت C نیز شیوع بیماری کمتر از نیم درصد است و این در حالی است که آمار کشورهای همسایه در این زمینه به چهار تا پنج درصد می‌رسد.

وی ادامه داد: شبکه هپاتیت ایران که یک شبکه علمی با هدف آموزش و تحقیق و یکسان سازی درمان است راه‌اندازی شده و با توجه به امکانات خود دانشگاه‌ها در سراسر کشور تلاش می‌کند با این بیماری مقابله کند.

رییس شبکه هپاتیت ایران افزود: ایران به جامعه جهانی NO hep سازمان ملل نیز ملحق شده و قرار است تا سال ۱۴۱۰ هپاتیت C در کشور حذف و ریشه‌کن شود که این اتفاق به شرطی رخ می‌دهد که همه استان‌ها در پیشگیری از این بیماری همکاری کنند که استان قم جزو استان‌های فعال در این عرصه است.

علویان تصریح کرد: همچنین از سوی دیگر در بیماری هپاتیت B نیز قرار است ۹۰ درصد از شیوع بیماری جلوگیری کنیم که نیازمند همکاری همه جانبه هستیم.

رییس شبکه هپاتیت ایران گفت: ایران در منطقه در خصوص شیوع هپاتیت B و C کمترین آمار را دارد و در این زمینه داروی مورد نیاز را تولید و آزمایشگاه‌های تخصصی را نیز دایر کرده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/aBbQ4

برچسب‌ها, , , , , , , , , , ,

ایران پزشک