برنامه غذایی مناسب و راز افزایش طول عمر

۱۳۹۷/۰۳/۱۵ در ۱۰:۲۸

تغذیه

امروزه تغذیه بیش از هر زمان دیگری در زندگی اهمیت پیدا کرده، زیرا مطالعات نشان داده که عامل بسیاری از مرگ و میرها و بیماری‌های مختلف از جمله سکته‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها، دیابت و غیره ریشه در تغذیه افراد دارد.

به گزارش ایران پزشک، با توجه به پیش‌رفت تکنولوژی و زندگی ماشینی، فعالیت فیزیکی کم‌تر شده و پیامد آن نیز چاقی و اضافه وزن است که خود سرمنشا بسیاری از مشکلات جسمی و بیماری‌های غیرواگیر است.

بنابراین با رعایت یک رژیم غذایی سالم می‌توان رمز اساسی سلامت بدن را به دست آورد. در غیر این صورت موجب اختلال در عملکرد کل سیستم‌های بدن شده و باعث از دست رفتن قوای جسمی و روانی در انسان خواهد شد.

رعایت برنامه غذایی خوب و متعادل می‌تواند طول عمر انسان را افزایش دهد و بر شادابی فرد نیز تاثیرگذار باشد.

تاثیر غذا بر سیستم ایمنی بدن

به طور کلی غذا و تغذیه نقش مهمی در تقویت یا تضعیف سیستم ایمنی بدن دارد. بد نیست بدانید شایع‌ترین علت ضعف سیستم ایمنی، سوء تغذیه است که ممکن است ناشی از کمبود پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و املاح یا انرژی باشد یا در اثر افزایش دریافت انرژی منجر به چاقی شود. به عنوان مثال ماهی‌ها به عنوان منابع مهم اسید چرب امگا ۳ در تعدیل سیستم ایمنی نقش مهمی دارند. به عبارتی این‌که چه می‌خوریم، چگونه و چه مقدار می‌خوریم بر سلامت جسم و روان تاثیر زیادی دارد.

امروزه ارتباط بیش خوردن و چاقی با سکته‌های قلبی و عروقی، دیابت، سرطان‌ها، بیماری‌های مفصلی مثل آرتروز، بیماری‌های کیسه صفرا، نقرس و غیره کاملا اثبات شده و نگرانی دست اندرکاران سلامت جوامع امروز، بیماری‌های غیرواگیر هستند که اکثریت قریب به اتفاق آن‌ها با عادت‌های غذایی مرتبط هستند. برای پیش‌گیری از سرطان‌ها، سکته‌های قلبی و عروقی و دیابت و بالاخره افزایش طول عمر، تغذیه مناسب در دستور کار نظام‌های سلامت کشورها قرار گرفته است.

خورد و خوراک سالم

متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند برای پیش‌گیری از بیماری‌های غیرواگیر مانند پرفشاری خون، دیابت، چربی خون بالا، چاقی و اضافه وزن از همین امروز شروع کنید، زیرا فردا دیر است.

ارتباط مستقیمی میان رژیم غذایی افراد و ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی وجود دارد که با تنظیم یک برنامه غذایی سالم و اصلاح الگوی مصرف، می‌توان سلامتی قلب و دستگاه گردش خون را حفظ کرد و بهبود بخشید. همچنین اضافه وزن، چاقی، میزان بالای کلسترول بد خون، دیابت و پرفشاری خون از عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر بوده که با تغییر شیوه زندگی قابل کنترل و درمان هستند.

تنظیم برنامه غذایی سالم

البته در تنظیم برنامه غذایی سالم باید سه نکته را همیشه به یاد داشته باشیم.

تعادل: یک رژیم غذایی متعادل (استفاده از حداقل تعداد واحدهای مورد نیاز از هر گروه غذایی) تضمین کننده دریافت مواد مغذی مورد نیاز است.

تنوع: طیف وسیعی از غذاهای متنوع را مصرف کنید. هیچ غذایی به تنهایی تامین کننده مواد مغذی مورد نیازتان نیست. از هر گروه غذایی انواع غذاهای متنوع را انتخاب کنید.

میانه‌روی: کلید موفقیت در هر کاری میانه‌روی است. پس با رعایت میانه‌روی در مصرف شیرینی‌ها، چربی‌ها و نمک‌ها می‌توان از همه غذاهای دلخواه بهره‌مند شد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/1VbYa

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک