شباهت علائم مسمومیت به وسیله مونوکسیدکربن با سرماخوردگی

بروز یک‌باره علائم سرماخوردگی در مکان‌های بسته خطرناک است

۱۳۹۵/۱۰/۲۸ در ۱۰:۰۶

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، نشانه‌های مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن را شبیه سرماخوردگی توصیف کرد و گفت: افراد سالخورده، کودکان، بیماران مبتلا به ناراحتی‌های تنفسی، آسم و خانم‌های باردار نسبت به مسمومیت با مونوکسیدکربن حساس‌تر هستند.

به گزارش ایران پزشک، جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به این‌که علت گاز گرفتگی، استنشاق مونوکسیدکربن است، گفت: افراد وقتی وارد محیطی می‌شوند که این گاز در آن پخش شده احساس سنگینی هوا می‌کنند و نمی‌توانند نفس بکشند.

وی با بیان این‌که میل ترکیبی این گاز با هموگلوبین، ۳۰۰ تا ۲۵۰ برابر میل ترکیبی اکسیژن با هموگلوبین است، افزود: مانند یک بیماری ویروسی تمام بدن را درگیر و ایجاد حس کرختی و درد در فرد مبتلا می‌کند.

ملکی با تاکید بر این‌که افراد سالخورده، کودکان، بیماران مبتلا به ناراحتی‌های تنفسی، آسم و خانم‌های باردار نسبت به مسمومیت با مونوکسیدکربن حساس‌تر هستند، ادامه داد: نشانه‌های مسمومیت با این گاز بسیار شبیه نشانه‌های سرماخوردگی ساده است. در لحظات اولیه فرد دچار سردرد و سرگیجه می‌شود. اگر فرد در محیط بماند و غلظت آلاینده co بالاتر برود، درد قفسه سینه، درد ناحیه شکم، اختلال تکلم، اختلال در قدرت تصمیم‌گیری نیز رخ می‌دهد. اگر فرد از محیط خارج نشود، گیجی کامل، کما و مرگ حادث می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا استفاده از پکیج داخل منزل خطر گازگرفتگی را بالا می‌برد، گفت: بله، زیرا پکیج هم شعله دارد. زمانی که فقط شمعک پکیج روشن است، خطرناک نیست؛ خطر زمانی ایجاد می‌شود که شیر آب داغ باز شود. در این زمان، مصرف اکسیژن بالا می‌رود. اجاق گاز در منزل شعله دارد و اکسیژن مصرف می‌کند و این هم می‌تواند خطرناک باشد. در نتیجه بهتر است از قرار دادن پکیج داخل منزلی که متراژ آن ۶۰ تا ۶۵ مترمربع است، خودداری شود. پکیج‌هایی که داخل منزل قرار دارند، باید فن داشته باشند.

ملکی در ادامه تاکید کرد: اگر پکیج داخل کابینت باشد و در آن بسته باشد، مشکل ایجاد می‌کند. در این صورت باید در کابینت برداشته شود تا هوای بهتری به پکیج برسد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در پایان توصیه کرد: اگر دودکش فلزی داخل منزل گرم است، یعنی عمل مکش به خوبی انجام می‌شود و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

پایان پیام/

Print Friendly, PDF & Email

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک