برپایی هفتمین کنگره ملی تروما و طب رزم در آبادان

۱۳۹۵/۱۲/۰۴ در ۱۹:۲۷

رییس دانشگاه علوم پزشکی آبادان با اشاره به این‌که طب رزم بر موضوعات و شرایط رزمی، جنگی و حوادث غیر مترقبه تمرکز دارد، گفت: در هفتمین کنگره ملی تروما و طب رزم سه میزگرد با عناوین رسیدگی در صحنه، امداد و انتقال مجروحان و تازه‌ها و دستاوردهای تروما و انتقال تجارب دفاع مقدس، مدافع حرم و جنگ‌های نوین و سه کارگاه علمی برای دانشجویان برپا می‌شود.

به گزارش ایران پزشک، علیرضا آموزنده صبح امروز گفت: مفتخریم که برای دومین سال پیاپی میزبان کنگره ملی طب رزم و تروما با میزبانی از ۵۰۰ دانشجو، رزیدنت، دستیاران تخصصی، متخصصان و اساتید کشور هستیم.

وی با بیان این‌که مجروحان بسیاری در بیمارستان‌های صحرایی مداوا، درمان و حتی عمل جراحی بر روی آن‌ها انجام و بهبود یافتند، اظهار کرد: به طور ویژه همگان را به درک فضای موجود دعوت می‌کنم، اکنون در آبادان جنگ به گونه‌ای دیگر ادامه دارد و آثارش را بر پیکره شهر هنوز می‌بینیم.

رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان از وجود بیمارستان علی ابن ابیطالب، سابقه حضور بسیاری از متخصصان و اساتید حاضر در کنگره در این بیمارستان در دوران جنگ تحمیلی و برگزاری مناسب و خوب کنگره پیشین به میزبانی دانشکده علوم پزشکی آبادان در محل بیمارستان صحرایی امام حسین (ع) را از دلائل انخاب آبادان به عنوان میزبان برگزاری کنگره ملی تروما و طب رزم خواند و گفت: تا دو سال پیش اتاق‌های عمل در این شهرستان قابل استفاده کامل و مناسب نبود، اما با اجرای طرح تحول سلامت و کمک‌های سازمان منطقه آزاد اروند کارهای بسیار خوبی در بخش بهداشت و درمان این شهر انجام شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر چهار بیمارستان در حال ساخت داریم که شامل دو بیمارستان هر کدام با ۲۲۰ تختخواب (در حال ساخت توسط بنیاد مستضعفان و منطقه آزاد)، یک بیمارستان فوق تخصصی قلب و بیمارستان ۳۲ تختخوابی اروند کنار (پس از گذشت ۲۰ سال از کلنگ زنی آن) است.

رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان افزود: منطقه آزاد اروند با توجه به نزدیکی‌اش به عراق و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس استعداد فوق العاده‌ای برای کار و سرمایه‌گذاری دارد که امیدواریم بتوانیم مرکز تخصصی را در این منطقه بنا کنیم.

آموزنده اظهار کرد: در هفتمین کنگره ملی تروما و طب رزم سه میزگرد با عناوین رسیدگی در صحنه، امداد و انتقال مجروحان و تازه‌ها و دستاوردهای تروما و انتقال تجارب دفاع مقدس، مدافع حرم و جنگ‌های نوین و سه کارگاه علمی برای دانشجویان برپا می‌شود.

وی بازگویی خاطرات امدادها و اعمال جراحی در دوران دفاع مقدس و ثبت، ضبط و توسعه طب رزم به طور استاندارد در کشور و ارائه متون علمی آن به دنیا، تولید علم و نحوه امداد و نجات در حوادث غیرمترقبه یا جنگ را به عنوان برخی از اهداف این کنگره نام برد.

رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان تصریح کرد: طب رزم بر موضوعات و شرایط رزمی، جنگی، حوادث غیر مترقبه، مجروحان و مصدومیت‌های ناشی از ترکش تیر و خمپاره تمرکز دارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/szGpk

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک