بزرگنمایی طب سنتی خیانت به این بخش است

۱۳۹۵/۱۱/۰۴ در ۱۹:۲۲

مدیرکل دفتر طب سنتی ایرانی اسلامی وزارت بهداشت با اشاره به مخالفت جامعه پزشکی در پذیرش طب سنتی، گفت: بخشی از این مخالفت‌ها مرتبط با افراطی‌گری‌هایی است که ما به اسم طب سنتی داریم. یعنی توانمندی‌های طب سنتی را بزرگ‌نمایی می‌کنیم و ادعاهای بزرگی را برای قابلیت‌ها و توانایی‌های طب سنتی مطرح می‌کنیم.

به گزارش ایران پزشک، محمود خدادوست با اشاره به مخالفت جامعه پزشکی با طب سنتی گفت: بخشی از این مخالفت مرتبط با افراطی‌گری‌هایی است که ما به اسم طب سنتی داریم. از طرفی در دوران تحصیلی جامعه پزشکی هیچ صحبتی از قابلیت‌ها و توانمندی‌های طب سنتی نشده است.

وی به سه تعبیر از طب اسلامی اشاره و اظهار کرد: یک دیدگاه این است که چون اوج شکوفایی طب سنتی ایرانی در دوران تمدن اسلامی بود، بنابراین به آن طب اسلامی هم می‌گویند. نگاه دیگر این است که می‌خواهیم بر اساس قرآن و روایات معصومین یک مکتب طبی به نام طب اسلامی تعریف کنیم. نگاه سوم این است که بگوییم هر مکتب فکری که از فیلتر اسلام عبور کند ما به آن اسلامی می‌گوییم.

خدادوست در برنامه «مناظره اجتماعی» رادیو گفت‌وگو این سه نگاه را این‌طور تحلیل کرد: به نظر می‌رسد نگاه اول، نگاهی منطقی است. نگاه سوم کاملا عقلایی است که برای ساختن یک مکتب طبی بخواهیم بر اساس آیات و روایات، نظام سلامت را اداره کنیم و صرفا با استفاده از این‌ها از عقل و تجربه استفاده نکنیم و این نگاه کاملا رد می‌شود.

وی با اشاره به فضای حاکم بر طب سنتی کشور، یادآور شد: مقام معظم رهبری در بند دوازده، سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی، اشاره‌ای به طب اسلامی نکرده‌اند و شش عنوان را در این بند مطرح کرده و به صراحت فرموده‌اند طب سنتی ایرانی.

خدادوست با اشاره به مخالفت جامعه پزشکی در پذیرش طب سنتی، به بررسی دلایل این مخالفت‌ها پرداخت و گفت: بخشی از این مخالفت‌ها مرتبط با افراطی‌گری‌هایی است که ما به اسم طب سنتی داریم. یعنی توانمندی‌های طب سنتی را بزرگ‌نمایی می‌کنیم و ادعاهای بزرگی را برای قابلیت‌ها و توانایی‌های طب سنتی مطرح می‌کنیم. بخشی هم در سال‌های اخیر با عنوان طب اسلامی مطرح می‌کنیم، یعنی با استفاده از ظرفیت‌های دینی، افراطی‌گری انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر طب سنتی ایرانی اسلامی وزارت بهداشت ادامه داد: از طرفی برای جامعه پزشکی در دوران تحصیل هیچ صحبتی از قابلیت‌ها و توانمندی‌های طب سنتی نشده است. بنابراین قابلیت‌ها و توانمندی‌هایش را نمی‌شناسند و آن را باور نمی‌کنند و ممکن است با آن مقابله کنند.

خدادوست با اشاره به ادغام خدمات طب سنتی در بخش سلامت بیان کرد: این ادغام در راستای فرمایش مقام معظم رهبری است. یکی از دلایلی که سازمان جهانی بهداشت تاکید می کند تا طب سنتی را به نظام سلامت ببرید و ادغام کنید و از آن استفاده کنید، این است که چون ریشه در باور مردم دارد بنابراین ظرفیت پذیرش بالایی دارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/hgeUA

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک