واکنش وزارت بهداشت به ماجرای فیش‌های حقوقی؛

بنا نیست که هر کسی هر حرفی زد، ما به آن پاسخ دهیم

۱۳۹۵/۰۳/۲۷ در ۱۴:۵۰

وزارت بهداشت یک روز بعد از انتشار گزارش یکی از خبرگزاری‌ها مبنی بر دریافت حقوق‌های میلیونی در زیرمجموعه این وزارت‌خانه واکنش نشان داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، پیش از ظهر امروز نشست خبری سخنگو و معاون درمان وزارت بهداشت در این وزارت‌خانه برگزار شد.

در این نشست خبری که با حضور خبرنگاران حوزه سلامت برگزار شد، ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت ضمن اشاره به انتشار اخبار درباره وجود پرداخت‌های غیرمتعارف و چند صد میلیونی در بیمارستان‌های تابعه این وزارت‌خانه، گفت: بنا نیست که هر کسی هر حرفی زد، ما به آن پاسخ دهیم. درباره این موضوع نیز عده‌ای با این صحبت‌ها می‌خواهند خود را مطرح کنند؛ به طوری که از ادعای پرداخت‌های چند ۱۰ میلیونی آغاز و بعد به چند صد میلیونی و حتی میلیاردی رسیدند.

وی با بیان این‌که در این زمینه از برخورد مناسب سازمان بازرسی و دیوان محاسبات تشکر می‌کنیم، گفت: دادستانی و  دیوان محاسبات تاکید کردند که پرداخت‌ها کاملا قانونی بوده، اما ممکن است سقف آن‌ها غیر متعارف باشد که راه حل آن نیز قانون است.

حریرچی ادامه داد: ما یک نظام پرداخت کارانه یا دستمزد در مقابل ارائه خدمت داریم که تا سال ۷۴ بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی فقط به پزشکان حقوق می‌دادند، اما از آن سال به بعد قانون بیمه همگانی، خودگردانی بیمارستان‌ها، آیین‌نامه‌های استخدامی و غیره تصویب شد و نظام جمهوری اسلامی اعم از وزارت بهداشت، سازمان‌های بیمه‌‌گر و دستگاه‌های نظارتی این نظام را  اجرا کرده و آن را ادامه دادند و این در حالی است که باید توجه کرد در گذشته سطوح پرداختی و ارزش ریالی که با توجه به تورم به گروه پزشکی و تخصصی داده می‌شده از ارزش ریالی اکنون بیشتر بوده است.

 

کمبود پزشک داریم

حریرچی به کمبود پزشک نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۱/۵پزشک به ازای هر هزار نفر جمعیت در کشور ما موجود است؛ این در حالی است که شاخص تعداد پزشک در منطقه ۲/۵ و مطلوب جهانی آن ۳/۵ پزشک به ازای هر هزار نفر است. در حال حاضر پزشکان متخصصی که در سیستم دولتی ما کار می‌کنند ۷۷ درصد خدمات درمانی مردم را ارئه می‌دهند و تنها ۱۲/۵ درصد از این خدمات از سوی تامین اجتماعی،‌ بیمه‌های مسلح و سایر بیمه‌ها ارائه شده و کمتر از ۱۰ درصد آن از سوی بخش خصوصی ارائه می‌شود.

قائم مقام وزیر بهداشت ادامه داد: در حال حاضر در یکی از مناطق محروم کشور که ۲۰۰۰ کیلومتر از تهران فاصله دارد و در جنوب شرقی کشور است و از نظر امنیت نیز مشکل دارد، چندین ماه است که یک متخصص زنان و زایمان داشتیم که کل زایمان‌های یک شهر را همین یک نفر انجام داده است. یعنی این فرد در شبانه روز ۱۵ زایمان طبیعی و سزارین انجام داده و همواره نیز درخواست افزایش متخصص زنان در این حوزه را داشته‌اند که وزارت بهداشت دو ماه پیش توانست یک نفر دیگر را به آن‌جا اعزام کند. حال اگر چنین فردی دریافت بالای ۱۰۰ میلیون تومان داشته باشد از شیر مادر نیز به او حلال‌تر است، زیرا اگر این فرد در آن منطقه نباشد مادران و فرزندان‌مان می‌میرند. باید پرسید که اکنون چند نفر حاضرند که با چهار یا پنج برابر حقوق پزشک متخصص که بین دو میلیون و ۱۵۰ هزار تا دو میلیون و ۴۵۰ هزار تومان است در یک نقطه صفر مرزی و با این شرایط ارائه خدمت کنند.

 

و ماجرای فیش حقوقی

حریرچی در ادامه با اشاره به برخی اخبار مبنی بر پرداخت فیش ۷۰۰ میلیونی برای یک پزشک، گفت: این درآمد براساس جز فنی و حرفه‌ای از محل پرتو درمانی و از درآمد بیمارستان است؛ ما یک جز فنی داریم و یک جز حرفه‌ای که از بیمار و بیمه‌ها بابت این جز فنی و حرفه‌ای این پول را دریافت می‌کنند. درباره این پزشک باید بگویم که این فرد از محل پرتودرمانی ۷۰۰ میلیون درآمد برای بیمارستان ایجاد کرده است.

وی درباره جزییات این فیش افزود: ما درآمدهای چهار ماهه این پزشک را در آوردیم که در ماه اول درآمدش ۵۰ میلیون و ۹۰۰، در ماه دوم ۶۵ میلیون و ۲۰۰ و در ماه سوم ۴۱ میلیون و در ماه چهارم ۳۱ میلیون درآمد داشته است. باید توجه کرد که این فرد در تخصصی‌ترین بیمارستان کشور بیماران سرطانی را درمان می‌‌کند و دستگاه‌های این بیمارستان به صورت هفت در ۲۴ کار می‌کنند.

حریرچی ادامه داد: در گذشته بحث دریافت‌های چندصد میلیونی برای مهندسان و بیمه‌ها و بانک‌ها مطرح بود و اکنون این موضوع را به سمت پزشکان چرخاندن آن هم در سازمانی که حق درمان را نمی‌دادند و حق درمان تحت پوششان برای مسائل سیاسی خرج می‌شد و با تقاضای ما و درایت مدیران این حق درمان بازگشت. طوری‌که اکنون که حق بیمه را می‌دهند گروه‌های ذی نفع سالم و ناسالم صدایش درمی‌آید.

حریرچی با اشاره به فیش حقوقی که روز گذشته از سوی خبرنگاری در یکی از شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود و ادعا داشت که این حقوق چند صد میلیونی متعلق به یک پزشک مسئول است، گفت: باید توجه کرد که این پزشک فوق تخصص پیوند کلیه است و این پرداخت‌ها نیز برای شش ماه بوده که او در این شش ماه ۱۰۴۷  عمل انجام داده است. همچنین این پزشک تمام وقت است. حال فردی پرداخت‌هایی را که در شش ماه برای این فرد انجام شده از طریق سیستم آذرخش – سیستم نرم افزار نیروی انسانی – پرینت گرفته و شش ماه را یک ماه جلوه داده است، اما باید توجه کرد که این‌ها ارقامی است که در چندین ماه پرداخت شده که آن را در یک ماه اعلام و طوری وانمود کردند که این پرداخت‌ها در یک ماه بوده است و همچنین به دروغ نوشته‌اند که این فرد مسئول است، اما حتی مدیر گروه هم نیست و باید توجه کرد که در دو بیمارستان دولتی ارائه خدمت می‌کند و در بخش خصوصی هم فعالیتی ندارد.

وی افزود: ما می‌دانیم که از سیستم آذرخش چه کسی و در چه تاریخی از فیش حقوقی پرینت گرفته است.

 

حقوق مسئولان وزارت بهداشت

قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این‌که حقوق مسئولان وزارت بهداشت اعم از معاون وزیر، قائم مقام و غیره چقدر است، گفت: میزان دریافتی ما را باید از کسانی بپرسید که آن را به ما پرداخت می‌کنند، اما صراحتا می‌گویم که وزیر بهداشت، معاونین او و اکثر روسای دانشگاه‌ها یک پنجم یا یک دهم معادل کار دولتی‌شان دریافت می‌کنند.

پایان پیام/

 

پیوندک: http://iranMD.com/g4388

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک