وزیر بهداشت در برنامه ثریا:

به جای رو کردن فیش حقوقی، سیستم مالیاتی را درست کنید

۱۳۹۵/۰۹/۲۵ در ۰۰:۲۰

وزیر بهداشت در برنامه ثریا به از بین رفتن پدیده زیرمیزی بعد از اجرای طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: افتخار می‌کنیم که گفتیم چیزی که حق پزشک است را به او می‌دهیم تا از بیمار نگیرد.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، سید حسن هاشمی در برنامه ثریا درباره تعرفه‌های پزشکی گفت: طبق بند ه ماده ۳۸ برنامه پنجم، باید تعرفه خدمات درمانی هر سال بازنگری شود؛ چیزی حدود ۲۳ سال این اتفاق نیفتاد و مبنای پرداخت از کتابی بود از یکی از ایالت‌های آمریکا که در شورای عالی بیمه تصویب شد و روی تعرفه‌ها بازنگری صورت گرفت.

هاشمی افزود: حدود ۷ تا ۱۰ هزار میلیارد زیرمیزی برآورد شده بود که می‌خواستیم آن را از بین ببریم و یکی از کارهای ارزشمندی که در این دولت با کمک نظام پزشکی و دستگاه‌های مرتبط انجام شد، از بین بردن همین موضوع بود.

وی با اشاره به این‌که قبل از اجرای طرح تحول سلامت، ۵۷۰ بیمارستان کشور در حال ورشکستگی بودند و تراز مالی آن‌ها منفی بود، اظهار کرد: ما ۳۵۰ درصد برخی از خدمات را اضافه کردیم؛ لوزه را ۱۸۵۰۰ تومان می‌دادیم و این میزان ۳۰۰ درصد رشد داشته است. زایمان طبیعی به میزان ۳۵۰ درصد اضافه شده و ۱۷۵ تومان بابت یک زایمان طبیعی پرداخت می‌شود و به صورت متوسط ۱۲۰ درصد تعرفه‌ها رشد داشت. به مدت ۴ سال کل ضریب کا جراحی ثابت مانده و تغییر نکرده بود و دولت ماند که آیا ۳۵ درصد اضافه کند یا سالیانه ۲۰ درصد اضافه کند.

وزیر بهداشت ادامه داد: فسادی که ایجاد شده بود به این دلیل بود که دولت‌ها و مجلس چشم خود را بسته بودند و فریاد می‌زدند. به خاطر نگاه‌های سطحی، بیمار را از بخش دولتی به خصوصی می‌فرستادند.

هاشمی با اشاره به این‌که دولت یازدهم تاکنون ۱۲ هزار تخت ایجاد کرده و قول داده ۲۱ هزار تخت را تا پایان دولت ارائه کند، گفت: استراتژی ما این بود که به جای نسبت نادرست دادن به بخش خصوصی و شعار دادن،‌ عمل کنیم. عمل این بود که تخت‌های بیمارستان را اضافه کنیم و توزیع پزشک را درست انجام دهیم تا با بخش خصوصی رقابت کنیم. در نتیجه حداقل ۴۰ هزار تخت بیمارستانی طی دو سال اخیر عوض کردیم. اگر بخواهید بخش خصوصی را مدیریت کنید باید برای آن رقیب ایجاد کنیم و این کار با سر و صدا کردن محال است.

وی با اشاره به پایدار نبودن منابع مالی، اظهار کرد: اگر بخواهید سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری را مبنا قرار دهید، باید توجه کنید که یک بسته است و نمی‌توان یک بند را مورد توجه قرار دهیم؛ اولین نکته آن تامین منابع پایدار است. چه کسی سرمایه‌گذاری می‌کند بدون این‌که بازگشت سرمایه داشته باشد.

هاشمی افزود: نرخ تورمی که دولت یا مجلس در نظر می‌گیرد همیشه ۱/۴ تورم عادی است.

وی ادامه داد: نکته مهم تعرفه‌ها این است که ۷ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان زیرمیزی در تعرفه‌ها توزیع شده است. افتخار می‌کنیم که گفتیم چیزی که حق پزشک است را به او می‌دهیم تا از بیمار نگیرند.

وزیر بهداشت با انتقاد از انتشار فیش‌های حقوقی پزشکان، گفت: اگر کسی درآمدش بالاست، بهتر است سیستم مالیاتی را درست کنند؛ اما آبروریزی می‌کنند و فیش حقوقی را رو می‌کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/HAj5i

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک