به مدیران خود پیش از تکذیب، تدبیر بیاموزید

۱۳۹۵/۱۲/۱۳ در ۱۳:۰۴

ایران پزشک – امیر پروسنان: وزیر بهداشت با یک ویدیو در شهرستان بدره استان ایلام، آب در آسیابی ریخت که شاید تصورش را هم نمی‌کرد. آسیابی که شاید مدت‌ها منتظر چرخیدن بود و هیچ بهانه‌ای به دستش نمی‌افتاد. این‌جای کار نه مهم است که آن طرف مقابل، یعنی فرماندار بدره چه گفته و نه مهم است که چرا وزیر این کلمه‌ها را به کار برده است! مهم‌ترین نکته بعد از به کار بردن این کلمه‌هاست و مرحله‌ای که باید رسانه‌ها به جنگ هم بروند. یک طرف ماجرا رسانه‌هایی هستند که منتظر این خوراک بودند و یک طرف رسانه‌ای که باید این اتفاق را توجیه کند. واکنشی که به دنبال این ویدیو منتشر شد، عجیب‌تر از خودِ اتفاق بود؛ مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت در اقدامی عجیب این ویدیو را تکذیب کرد و باعث انتشار جوک‌هایی در فضای مجازی شد.

ساده‌ترین کاری که می‌شد از طرف مدیر رسانه‌ای وزارت بهداشت انجام شود، انتشار ویدیو از زاویه‌ای دیگر بود که همه ماجرا را به تصویر بکشد و این‌که واقعا چه دیالوگ‌هایی مطرح شده است. این موضوع دو حالت دارد؛ اول حق با وزیر بود و دوم حق با او نبود! در صورت اول باید پرسید چرا ویدیوی کامل این اتفاق منتشر نشد، در حالی‌که دست کم بیش از سه دوربین در محل حاضر بودند و همه واقعه را ضبط کردند. در صورت دوم هم که کار مدیر رسانه‌ای قابل توجیه است که اصلا نباید هم ویدیوی واضح‌تری منتشر کند! به هر حال چه فرماندار یا شخص مورد خطاب وزیر بهداشت، حرفی گفته یا نگفته باشد، استفاده از کلماتی که در این ویدیو منتشر شده، از شخص وزیر بهداشت، اتفاق خوبی نیست.

 

تکذیبیه

 

بعد از این‌که شب گذشته ویدیوی درگیری لفظی وزیر بهداشت با فرماندار بدره در کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی منتشر شد، پیش از ظهر امروز فایل صوتی مکالمه وزیر بهداشت با فرماندار بدره دست به دست چرخید و تکذیبیه روابط عمومی وزارت بهداشت در کمتر از بیست و چهار ساعت توسط وزیر بهداشت تکذیب شد! اتفاق عجیب و غریبی که واکاوی آن چیزی جز عجله در کتمان واقعیت را به دست نمی‌دهد.

ماجرای درگیری لفظی دیروز وزیر بهداشت با فرماندار بدره در ساعت‌های اولیه توسط مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت تکذیب شد و این در حالی بود که کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی به سرعت در حال انتشار ویدیوی این ماجرا بودند. مخاطب در این‌جای کار به چشم‌های خود شک می‌کند و بارها و بارها ویدیوی مذکور را می‌بیند و نتیجه آن می‌شود انتشار جوک پیرامون این تکذیبیه!

به هر حال وزیر بهداشت طی یک تماس تلفنی از فرماندار بدره عذرخواهی کرد و ماجرا به ساده‌ترین شکل ممکن ختم به خیر شد؛ در این میان پاک کردن اذهان عمومی از این اتفاق یحتمل آخرین راهی است که مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت به آن فکر خواهد کرد و همانند تکذیبیه عجولانه، به دنبال راهی برای آن خواهد بود و یحتمل همه چیز همچنان بر شانه‌های وزیر سنگینی خواهد کرد. حالا مخاطب هوشمند از خود می‌پرسد که آیا تنها کار روابط عمومی، انتشار تکذیبیه و جا خالی دادن است و آیا نباید روابط عمومی وزارت‌خانه مهمی مثل وزارت بهداشت با استراتژی محکم‌تری گام بردارد؟

با این حال به نظر می‌رسد در روزهای آخر وزارت سید حسن هاشمی بهتر است فکری به حال این قبیل مشکلات شود تا همه بار بر شانه‌های وزیر نماند. انتشار تکذیبیه‌هایی از این دست که پیش از این نمونه‌هایی از آن را دیدیم فقط نشان از فقدان برنامه استراتژیک برای هدایت موج رسانه‌ای دارد. موجی که با وجود کانال‌های تلگرامی به سادگی افکار عمومی را همراه می‌کند و با انتشار تکذیبیه، هیچ اتفاقی اصلاح نمی‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/T2YqM

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک