بیشترین آرتروز در مفصل زانو رخ می‌دهد

۱۳۹۵/۱۱/۱۱ در ۱۶:۲۴

یک متخصص طب توان‌بخشی با بیان این‌که بیشترین آرتروز در مفصل زانو رخ می‌دهد، گفت: وقتی آرتروز پیشرفت می‌کند، درد با استراحت کمتر می‌شود، ولی به صفر نمی‌رسد.

به گزارش ایران پزشک، علی پناهی، متخصص طب توان‌بخشی با بیان این‌که بیشترین آرتروز در مفصل زانو رخ می‌دهد، گفت: بعد از مفصل زانو، آرتروز در مفصل لگن یا هیپ و بعد از آن مفصل مچ پا و مفصل شانه اتفاق می‌افتد؛ علت شایع‌تر بودن آرتروز مفصل زانو این است که زانو مفصل خاصی است. در مفصل زانو، دو استخوان ساق و ران روی هم قرار می‌گیرند که این دو استخوان سطح صافی دارند و راه رفتن را کنترل می‌کنند.

وی با بیان این‌که مفصل زانو، مفصلی است که نیاز به حمایت عضلات و بافت‌های نگهدارنده اطراف دارد، ادامه داد: اگر هر کدام از این موارد آسیب ببیند، مثلا رباط‌ها، مینیسک، عضلات و همچنین استخوان کشکک، باعث آرتروز زانو می‌شود.

این متخصص طب توان‌بخشی با تاکید بر این‌که آرتروز اولیه از ۴۵ تا ۵۰ سالگی به بالا روی می‌دهد در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت گفت: آرتروز اولیه بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود و در آن عملا تخریب بافت استخوانی رخ می‌دهد. آرتروز ثانویه یا به علت آسیب‌ها و ضرباتی است که به زانو وارد می‌شود. مثلا پارگی مینیسک در فوتبالیست‌ها، زانو را مستعد آرتروز می‌کند یا اختلالات مادرزادی مثل انحراف در زانو مانند پای پرانتزی و قرار گرفتن استخوان کشکک در جای نامناسب و همچنین ابتلا به آرتریت روماتوئید (روماتیسم) و درگیری سیستم ایمنیکه غضروف داخل مفصل را تخریب می‌کند، بافت استخوانی را مستعد آرتروز می‌کند.

وی در پاسخ به این پرسش که از چه زمانی فرد متوجه بیماری آرتروز می‌شود، گفت: در ابتدا علائم به صورت دردهای گذراست که در شرایط خاص خودش را نشان می‌دهد. یعنی با فعالیت فرد، دردها شروع می‌شود و با استراحت بهبود می‌یابد؛ ولی وقتی آرتروز پیشرفت می‌کند، درد با استراحت کمتر می‌شود، ولی به صفر نمی‌رسد.

پناهی شایع‌ترین محل دردها را بیشتر در داخل زانو یا زیر کشکک دانست و افزود: چون داخل زانو منطقه‌ای است که وزن را به ساق پا منتقل می‌کند و این مساله فشار به سمت داخلی زانو وارد می‌کند.

وی در خصوص راه‌های پیشگیری از آرتروز نیز اظهار کرد: خودداری از قرار گرفتن در وضعیت اشتباه و غلط و پرهیز از حرکات تکراری، مثل پرهیز از دو زانو و چهار زانو نشستن، تقویت بافت‌های اطراف زانو، تقویت عضلات اطراف زانو که این کار موجب کاهش دردهای زانو هم می‌شود. جلوگیری از افزایش وزن و همچنین اگر مشکل مادرزادی وجود دارد، مشکل را حل کنیم. مثلا کف پای صاف و پای پرانتزی اگر دارد، آن را به موقع برطرف کنیم. نرمی کشکک اگر وجود دارد درمان کنیم. نرمی کشکک بیشتر در خانم‌های ۱۶ الی ۱۸ ساله جوان ایجاد می‌شود که درد خفیف پشت کشکک ایجاد می‌کند.

این متخصص طب توان‌بخشی در پایان در پاسخ به این پرسش که درمان آرتروز چگونه است، اظهار کرد: ممکن است داروی خوراکی یا پماد موضعی به فرد داده شود، استفاده از سیستم گرما، سرما، ورزش درمانی، فیزیوتراپی و تزریق‌های داخل زانو ممکن است به افراد پیشنهاد شوند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/1M6gU

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک