دبیر اجرایی نهمین کنگره استروک ایران:

بیش از ۲۵ درصد سکته‌های مغزی منشا قلبی دارد

۱۳۹۵/۱۲/۱۱ در ۱۶:۲۶

دبیر اجرایی نهمین کنگره استروک ایران گفت: ۲۵ درصد سکته‌های مغزی منشا قلبی دارد و بر اثر مکث لخته از قلب به مغز رخ می‌دهد. ۹۰ درصد سکته‌های مغزی بر اثر تشکیل لخته در عروق مغزی به وجود می‌آید و ۱۰ تا ۱۵ درصد سکته‌های مغزی بر اثر پاره شدن رگ مغزی رخ می‌دهد.

به گزارش ایران پزشک، احسان شریفی‌پور در نهمین کنگره بین‌المللی استروک ایران اظهار کرد: در این کنگره برنامه‌های جامعی مدون شده تا در راستای کاهش سکته مغزی در جامعه گام برداریم. بر همین اساس از جراحان و متخصصان مربوطه، تکنسین‌های آمبولانس، پرستاران، فیزیوتراپیست‌ها و غیره جهت شرکت در کنگره دعوت شده تا شاهد موفقیت‌های زیاد در حوزه کاهش سکته مغزی باشیم.

وی افزود: سکته مغزی در ایران نخستین علت ناتوانی و دومین علت مرگ و میر در کشور به شمار می‌رود، بنابراین باید صدای سکته مغزی را بشنویم و علائم خطر آن را بشناسیم.

دبیر اجرای نهمین کنگره بین‌المللی استروک ایران با بیان این‌که با شناختن علائم خطر سکته مغزی و پیشگیری از آن می‌توانیم از حالت بحران سکته مغزی در کشور خارج شویم، افزود: در نهمین کنگره بین‌المللی استروک برنامه‌های جامعی در این زمینه مدون شده است.

شریفی‌پور ادامه داد: پیشگیری از سکته مغزی امکان‌پذیر است و تغییرات سبک زندگی روزمره می‌تواند در کاهش آمار سکته مغزی موثر واقع شود؛ همچنین چاقی،‌ فشار خون بالا، دیابت، استعمال سیگار و چربی زیاد همچنین بیماری‌های قلبی از دیگر عوامل بروز سکته مغزی بوده که در بسیاری از موارد با تغذیه سالم و انجام ورزش و تحرک می‌توان حتی تا ۱۷ برابر از سکته مغزی جلوگیری کرد.

دبیر اجرایی نهمین کنگره بین‌المللی استروک ایران گفت: ۲۵ درصد سکته‌های مغزی منشا قلبی دارد و بر اثر مکث لخته از قلب به مغز رخ می‌دهد.

وی افزود: ۹۰ درصد سکته‌های مغزی بر اثر تشکیل لخته در عروق مغزی به وجود می‌آید و ۱۰ تا ۱۵ درصد سکته‌های مغزی بر اثر پاره شدن رگ مغزی رخ می‌دهد.

شریفی‌پور گفت: یک چهارم سکته‌های مغزی از طریق لخته‌ای که از قلب به سمت مغز حرکت کرده و موجب سکته مغزی می‌شود.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان این‌که مهم‌ترین بیماری‌های قلبی که باعث سکته مغزی می‌شوند بیماری‌های آریتمیک هستند، افزود: یعنی بر اثر نامنظم بودن ضربان قلب و تپش‌های قلب نامنظم موجب ایجاد لخته می‌شود که این لخته به سمت عروق مغزی حرکت می‌کند.

وی با تاکید بر این‌که کسی که بیماری قلبی دارد باید تحت نظر پزشک متخصص قلب باشد، گفت: قطعا کنترل بیماری‌های قلبی احتمال بروز سکته‌های مغزی در ۲۵ درصد موارد را کاهش می‌دهد.

این متخصص مغز و اعصاب افزود: عمده‌ترین مشکلات قلبی که در بروز سکته‌های مغزی موثر هستند با یک نوار قلب ساده نیز قابل تشخیص است و نیاز به انجام تست‌های تخصصی در تشخیص اولیه نیست، مگر این‌که پزشک متخصص درخواست تست‌های تخصصی‌تر داشته باشد.

نهمین کنگره بین‌المللی استروک ایران با حضور سخنرانانی از کشورهای آلمان، آمریکا، هند، ترکیه و بیش از ۵۰۰ متخصص از سراسر کشور با برگزاری ۹ کارگاه تخصصی آموزشی، ۹۰ سخنرانی، ۳۰ مقاله تحقیقی و ۶۰ مقاله پوستر تا ۱۳ اسفند در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی در حال برگزاری است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/QpUUx

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک