بی‌عقلی‌های یک دندان!

۱۳۹۵/۱۰/۲۲ در ۱۱:۲۷

دبیر علمی بخش جراحی دهان، فک و صورت یازدهمین کنگره بین‌المللی دندان‌پزشکان عمومی ایران با اشاره به این‌که اگر دندان عقل مشکلی ایجاد نکند، نیازی به جراحی و خارج کردن آن نیست، گفت: جراحی دندان عقل در سن ١٧ تا ۲۵ سالگی و برای افرادی پیشنهاد می‌شود که تاج دندان آن‌ها تشکیل یا قسمتى از آن یا تمام تاج در داخل حفره دهان مشهود شده است.

به گزارش ایران پزشک، علیرضا جهانگیرنیا در یازدهمین کنگره دندان‌پزشکان عمومی ایران افزود: در سنین بالای ۳۰ سال اگر دندان عقل عفونت و کیست نداشته باشد و موجب آسیب، درد و تورم در دهان نشود پیشنهاد می‌شود که از دهان خارج نشود.

جهانگیرنیا ادامه داد: در این سنین استخوان فک متراکم شده و اگر دندان عقل مشکلی ایجاد نکند، نیازی به جراحی و خارج کردن دندان نیست، اما اگر نیاز به جراحی دندان باشد باید دندان‌پزشکان عمومی متبحر یا متخصصان جراحى دهان، فک و صورت این کار را انجام دهند.

دبیر علمی بخش جراحی دهان فک و صورت کنگره یازدهم دندان‌پزشکان عمومی ایران گفت: علت نام‌گذاری دندان عقل این است که دیرتر از سایر دندان‌ها و در زمان عاقل و بالغ بودن فرد رویش مى‌کند.

جهانگیرنیا افزود: چون دندان عقل دیرتر در می‌آید یا با زاویه خارج می‌شود یا دچار پوسیدگی می‌شود و معمولا در فک جایی برای رویش آن وجود ندارد و از طرفی نقش زیادی نیز در جویدن ندارد لازم است که از حفره دهان خارج شود.

وی ادامه داد: اگر در فردی فک برای دندان عقل جا نداشته باشد یا پوسیدگی ایجاد شده باشد و ترمیم به نفع دندان نباشد، دندان جراحی یا کشیده می‌شود.

جهانگیرنیا در خصوص پوشش بیمه‌ای جراحی دندان عقل اظهار کرد: بیمه‌های تامین اجتماعی و خدمات درمانی جراحی دندان عقل را پوشش بیمه‌ای می‌دادند، اما اخیرا این پوشش بیمه‌ای حذف و فقط کشیدن ساده دندان تحت پوشش بیمه است. البته برخی بیمه‌های تکمیلی این موضوع را پوشش می‌دهند.

یازدهمین کنگره دندان‌پزشکان عمومی ایران تا ۲۴ دی ماه در سالن همایش‌های برج میلاد در حال برگزاری است.

پایان پیام/

Print Friendly, PDF & Email

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک