تاثیر قهوه در برطرف کردن بوی بد دهان

۱۳۹۵/۱۱/۰۶ در ۱۹:۰۲

یک متخصص بهداشت و سلامت دهان، علت‌های مختلف بوی بد دهان را تشریح کرد و در خصوص برطرف کردن این بوی بد به وسیله قهوه، گفت: قهوه باعث خشکی دهان می‌شود و از طرفی شاید بوی مطبوعی در دهان ایجاد کند.

به گزارش ایران پزشک، محمدرضا خامی، دندان‌پزشک اجتماعی و متخصص بهداشت و سلامت دهان، بوی بد دهان را حالتی پایدار دانست و گفت: اکثر افراد صبح بعد از بیدار شدن از خواب و قبل از خوردن صبحانه ممکن است بوی بد دهان داشته باشند که با خوردن صبحانه این بو، برطرف می‌شود.

وی در توضیح علت این نوع بوی بد گفت: علت این است که در طول شب و هنگام خواب ترشح بزاق کم می‌شود و میکروارگانیسم‌های موجود در دهان محصولاتی تولید می‌کنند که بوی بد دهان را تولید می‌کند که البته این حالت نیاز به بررسی ندارد.

وی در ادامه به علت‌های بوی بد دهان اشاره و بیان کرد: دسته اول، غذاهای مصرفی است که معروف‌ترین آن‌ها سیر و پیاز است. دسته دوم به بهداشت ضعیف دهان مربوط می‌شود که این مساله به مشکلات دندان و لثه‌ها ارتباط دارد. دسته سوم نیز علت‌هایی است که تقریبا به دهان و دندان مربوط نیست، اما به نواحی مجاور دهان و دندان که در ناحیه حلق قرار دارند، مربوط می‌شود. مثل مشکلات لوزه‌ها و سینوس‌ها. چهارمین علت بوی بد دهان، علل خارج از دهان و دندان و نواحی مجاور آن است. بیماری‌های عمومی و سیستمیک از جمله دیابت، برخی از ناراحتی‌های گوارشی و عفونت‌های ریه در این دسته قرار می‌گیرد.

این متخصص بهداشت و سلامت دهان با بیان این‌که زبان می‌تواند عاملی برای ایجاد بوی بد دهان باشد، ادامه داد: در بعضی افراد توصیه می‌شود هنگام مسواک زدن یک یا ۲ یا ۳ بار مسواک را در سطح زبان بکشند به ویژه قسمت عقب زبان که می‌تواند محل تجمع میکروارگانسیم‌ها باشد. به هر حال، دندان‌پزشک با معاینه می‌تواند مشکل را پیدا کند و اگر مشکل به علت لثه و دندان باشد ممکن است جرم‌گیری یا پرکردگی و ترمیم لازم باشد. اگر با برطرف کردن مشکلات ذکر شده، بوی بد دهان ادامه داشت، لازم است فرد به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کند.

وی به افرادی که سطح هوشیاری آن‌ها کم است یا ناتوان هستند نیز توصیه کرد: بسته به نوع ناتوانی فرد، کسی باید این کار را برای فرد توان‌خواه انجام دهد. به عنوان مثل افرادی که ناتوانی حرکتی دارند مسواک مخصوص که دسته ضخیم‌تری دارد و خود فرد هم می‌تواند انجام دهد، توصیه می‌شود. یادآوری می‌شود چون رساندن خدمات دندان‌پزشکی برای این افراد بسیار مشکل است و گاه این افراد قادر به بیان مشکل خود نیستند پیشگیری بسیار کمک کننده است. چون گاه این افراد قادر به باز کردن فک نیستند یا ممکن است اجازه ندهند دندان‌پزشک کاری برای آن‌ها انجام دهد. بنابراین تحت بی‌هوشی ممکن است کانون‌های عفونی دهان آن‌ها توسط دندان‌پزشک از بین برود و لازم است خدمات پیشگیری توسط افرادی که به این دست بیماران کمک می‌کنند ادامه داشته باشد.

خامی در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت به افرادی که توده‌های سفید را در دهان خود مشاهده می‌کنند، توصیه کرد: لوزه‌ها در افرادی که عفونت‌های مکرر دارند، متورم و برجسته‌تر مشاهده می‌شود و حالت گل کلمی دارد و در شیارهایش مواد غذایی گیر می‌کند و همین می‌تواند عاملی برای بوی بد دهان باشد. رسیدگی به این مشکل کار متخصص گوش، حلق و بینی است که ممکن است درمان‌های خاص را که شامل تخلیه شیارها و گاه تخلیه لوزه‌ها هست را انجام دهد.

وی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا قهوه بوی بد دهان را از بین می‌برد، گفت: در مورد این سوال باید بگوییم، نظر ثابت شده‌ای نداریم که آیا قهوه بوی بد دهان را کم می‌کند یا زیاد، اما قهوه باعث خشکی دهان می‌شود و از طرفی شاید بوی مطبوعی در دهان ایجاد کند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/SHdcV

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک