عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری مطرح کرد:

تاثیر ژنوم و سبک زندگی در درمان بیماری‌ها

۱۳۹۵/۱۱/۱۱ در ۱۰:۲۶

عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری با اشاره به حوزه پزشکی شخصی گفت: ژنوم و سبک زندگی در درمان بیماری‌ها بسیار موثر است.

به گزارش ایران پزشک، مسعود هوشمند در آستانه برگزاری اولین کنگره بین‌المللی پزشکی شخصی ایران، اظهار کرد: این همایش ۷ تا ۹ اسفند سال جاری در سالن همایش رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران با همکاری وزارت بهداشت، دانشگاه بقیه‌لله، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری، دفتر فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می‌شود.

وی در مورد حوزه پزشکی شخصی افزود: افراد مختلف دارای ژنوم متفاوت بوده، بنابراین در درمان بیماری آن‌ها و همچنین تجویز داروی مناسب باید به موضوع ژنوم‌شان توجه داشت؛ به طور مثال در بیماری‌های مختلفی همچون سرطان، دیابت، سندروم‌های متابولیک، آسم، آلرژی، بیماری‌های قلبی یا حتی موضوع پیوند، وابسته به ژنوم افراد بوده و در صورت بیماری افراد، به این مشکلات باید مسئله ژنوم را مورد توجه قرار داد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری ادامه داد: در حاشیه این کنگره، پنل‌های آموزشی و کارگاه برگزار خواهد شد و حضار و شرکت‌کنندگان می‌توانند از مطالب ارائه شده و دستاوردهای جدید در این حوزه بهره‌مند شوند.

هوشمند گفت: موضوع فارموکوژنتیک نیز در این زمینه حائز اهمیت است و می‌توان گفت که افراد با ژنوم متفاوت در درمان یک بیماری یکسان ممکن است نیاز به داروهای مختلف داشته باشند. به طور مثال دو نفر با ژنوم متفاوت مبتلا به سرطان پستان هستند که یکی از آن‌ها با یک داروی شیمی‌درمانی ممکن است مداوا شود و دیگری به دلیل ژنوم متفاوت، همان دارو نه تنها بیماری‌اش را درمان نکرده، بلکه شرایطش را حادتر می‌سازد.

وی افزود: در این کنگره بین‌المللی، میهمانان خارجی از کشورهایی همچون سوئد، فرانسه، اتریش، اسپانیا، روسیه و قبرس حضور دارند و اساتید برجسته ایرانی نیز در کنگره شرکت خواهند کرد، بنابراین شرکت‌کننده‌ها از آخرین دستاوردها در حوزه پزشکی شخصی بهره‌مند می‌شوند.

به گفته دبیر علمی اولین کنگره بین‌المللی پزشکی شخصی، این کنگره برای شرکت‌کنندگان دارای امتیاز بازآزموزی بوده و همچنین پزشکان در حوزه ژنتیک، غدد، سرطان، آسم، آلرژی و دارو می‌توانند با شرکت در این کنگره از آخرین دستاوردهای علمی در حوزه پزشکی شخصی اطلاع یابند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/XjxfE

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک