با امضای تفاهم‌نامه مشترک بین سازمان انتقال خون و اورژانس کشور انجام شد:

تامین خون مورد نیاز در تروما و خون‌ریزی‌های شدید

۱۳۹۵/۱۲/۲۲ در ۱۸:۵۹

مدیرعامل سازمان انتقال خون در خصوص تفاهم‌نامه مشترکی که صبح امروز بین این سازمان و اورژانس کشور امضا شد، گفت: در قالب این تفاهم‌نامه و از امروز به صورت آزمایشی در استان زنجان، انتقال خون به اورژانس پیش بیمارستانی وارد می‌شود و با تامین خون مورد نیاز در موارد تروما و خون‌ریزی‌های شدید، می‌توانیم جان بیماران و مصدومان را نجات دهیم.

به گزارش ایران پزشک به نقل از وبدا، علی اکبر پورفتح‌اله صبح امروز در حاشیه آیین افتتاح هم‌زمان ۵ پایگاه جدید اورژانس هوایی در کشور و امضای تفاهم‌نامه مشترک بین سازمان انتقال خون و اورژانس کشور، اظهار کرد: برای تامین خون مورد نیاز بیماران در این تفاهم‌نامه از گروه خونی O استفاده خواهد شد؛ زیرا این گروه خونی می‌تواند به تمام گروه‌های خونی، خون بدهد.

وی با بیان این‌که یکی از مشکلات ما در این حوزه، محدودیت استفاده از گروه خونیO  در زنانی است که دچار حادثه، تروما و خون ریزی شدید می‌شوند، افزود: استفاده از این گروه خونی برای زنان ممکن است به بروز بیماری نوزاد و جنین و مخاطرات دوران بارداری منجر شود که باید سرمایه‌گذاری زیادی روی جذب اهدا کنندگان خون با گروه خونی O منفی داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ادامه داد: در کشور حدود ۳٫۵ درصد از جمعیت اهداکنندگان خون دارای گروه خونی O منفی هستند و باید روی آن‌ها سرمایه‌گذاری ویژه‌ای انجام شود.

پورفتح‌اله از راه اندازی پویش «نه به چهارشنبه سوزی» توسط سازمان انتقال خون کشور خبر داد و اضافه کرد: در این حرکت مثبت اجتماعی، پایگاه‌های انتقال خون در شب چهارشنبه آخر سال در سراسر کشور فعالیت دارند و با شعار «سرخی تو از من»، پذیرای اهداکنندگان هستند و این حرکت، مقدمه‌ای برای ورود به ایام نوروز و آمادگی بیشتر در برابر حوادث این ایام و در طول سال است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/dqhx3

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک