مدیر روابط عمومی سازمان غذا و دارو:

تبلیغات دارو فقط در رسانه‌های تخصصی پزشکی مجاز است

۱۳۹۶/۰۷/۰۳ در ۱۵:۲۰

هاشمی

مدیر روابط عمومی سازمان غذا و دارو در خصوص تبلیغات دارو با بیان این‌که معرفی این فرآورده‌ها صرفا در نشریات و پایگاه‌های اینترنتی علمی – تخصصی پزشکی مختص جامعه پزشکی مجاز است، گفت: داروهایی که در مجوز صادره آن‌ها نیز این نوع فعالیت ذکر شده مشمول این موضوع خواهند بود.

به گزارش ایران پزشک، محمد هاشمی گفت: معرفی داروها در روزنامه‌ها، هفته نامه‌ها، مجلات و سایر نشریات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی حتی در صورت توزیع اختصاصی نیز برای جامعه پزشکی مجاز نیست.

وی با اشاره به این‌که در کتاب قوانین و آیین‌نامه‌های حوزه دارو نیز در خصوص این موارد با جزییات صحبت شده، تصریح کرد: بیان یافته‌های جدید علمی در مورد داروها از رسانه‌های جمعی عمومی بدون ذکر نام اختصاصی دارو یا موسسه تولیدکننده با کسب مجوز از سازمان غذا و دارو بلامانع است.

هاشمی همچنین درباره نحوه معرفی و ارائه اطلاعات علمی داروها عنوان کرد: معرفی دارو از طریق ارائه نمونه‌های دارویی، بروشور و کاتالوگ، شرکت در همایش‌ها و ملاقات حضوری و سخنرانی‌ها، ارسال اطلاعات از طریق پست و پست الکترونیک فقط برای مخاطبان گروه پزشکی با رعایت ضوابط این آیین نامه مجاز است.

مدیر روابط عمومی سازمان غذا و دارو، اطلاع رسانی در مورد موجودی داروی خاص یا محل‌های خاص توزیع داروها که در آن صرفا به ذکر نام دارو و محل عرضه دارو اشاره شده باشد هم گفت: این کار صرفاً پس از کسب مجوز از سازمان غذا و دارو قابل انجام است.

وی در پایان با تاکید بر این‌که موسسات دارویی همچنین موظف به رعایت دستورالعمل تبلیغ و آگهی‌های دارویی هستند، بیان کرد: چنانچه در پروانه دارو شرایط خاصی برای تجویز یا مصرف داروها ذکر شده باشد باید در هنگام معرفی دارو به این موارد اشاره شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/1fkuu

برچسب‌ها, , , , , , , , , , ,

ایران پزشک