مدیرعامل سازمان انتقال خون مطرح کرد:

تخصیص ۲۰ درصد خون اهدایی کشور به بیماران تالاسمی

۱۳۹۶/۰۲/۱۷ در ۱۵:۴۶

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: ایران در کمربند تالاسمی قرار دارد و این امر حکایت از وظیقه خطیر این سازمان در تامین خون سالم و کافی برای بیماران تالاسمی دارد و سالانه ۲۰ درصد خون اهدایی در کشور به درمان این بیماران اختصاص می‌یابد.

به گزارش ایران پزشک، علی اکبر پور فتح اله در پیامی به مناسبت روز جهانی تالاسمی (۸ می، برابر با ۱۸ اردیبهشت) گفت: این میزان مصرف خون برای گروه دریافت کننده مستمر خون در هیچ کشور دیگری در دنیا دیده نشده است.

وی افزود: به همین دلیل یکی از رسالت‌های سازمان انتقال خون از بدو تاسیس تا به امروز تهیه خون سالم و کافی برای بیماران تالاسمی بوده و حتی شرایط سختی مانند جنگ تحمیلی و نیاز وافر جبهه‌های جنگ به خون و فرآورده‌های خونی موجب نشد که این وظیفه به فراموشی سپرده شود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ادامه داد: در همان دوران پر التهاب جنگ تحمیلی، سازمان انتقال خون تهیه خون شسته شده را نیز به خدمات خود افزود تا بتواند پاسخگوی نیاز روز مبتلایان به تلاسمی باشد.

پور فتح اله گفت: پس از جنگ نیز تعهد سازمان به ارتقای دسترسی افراد تالاسمی به خون سالم همچنان پا بر جا ماند و در طول سال‌های گذشته با حذف خون جانشین و کاهش لکوسیت خون، تلاش شد درمان تالاسمی در کشور منطبق با اصول علمی و به روز گردد.

وی تصریح کرد: در سال گذشته تلاش سازمان انتقال خون برای افزایش کیفیت خون وارد مرحله جدیدی شد؛ با حذف خون اهداکنندگان بار اولی از چرخه انتقال خون در برخی از استان‌های کشور و تکیه بر خون اهداکنندگان مستمر (با سابقه حداقل ۲ بار اهدا در سال) و اهداکنندگان با سابقه، امید آن می‌رود که در سال‌های پیش رو ضریب امنیت خون در ایران به بالاترین سطح جهانی ارتقا یابد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون اضافه کرد: با وجود عدم احاطه سازمان انتقال خون بر مراکز انتقال خون بیمارستان‌ها، این مجموعه خدماتی – بهداشتی تلاش کرد با پایش منظم طب انتقال خون در بیمارستان‌های کشور و آموزش منظم کارکنان درگیر در طب انتقال خون در بخش درمان، تزریق خون به بیماران تالاسمی را تابع اصول و قواعد علمی کند.

وی افزود: همچنین امسال امید آن را داریم که بخشی از غربالگری گروه‌های فرعی خون را در انتقال خون برای بیماران تالاسمی به اجرا درآورده و قدم موثری در کیفیت زندگی افراد تالاسمی برداریم.

گفتن‌ست در حال حاضر ۲۰ هزار بیمار تالاسمی در کشور وجود دارد و سالانه ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر به صورت کاملا داوطلبانه خون اهدا می‌کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/0o609

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک