معاون آموزشی وزارت بهداشت خبر داد:

تربیت نیروهای جدید پزشکی و پیراپزشکی با توجه به بازار کار ۵ سال آینده

۱۳۹۵/۱۱/۱۹ در ۱۵:۲۶

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به کمبود نیروی انسانی در رشته پرستاری، گفت: در برخی رشته‌ها از قبیل پرستاری با کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم و در برخی از رشته‌ها نیرویی تربیت می‌شود که اصلا بازار کار ندارد.

به گزارش ایران پزشک، باقر لاریجانی با بیان این‌که توسعه آموزش پزشکی در مناطق ده گانه کشور ساماندهی خواهد شد، اظهار کرد: برای برنامه آموزش پزشکی در کشور چهارچوب روشنی بر اساس مصوبه شورای انقلاب فرهنگی وجود دارد و فعالیت‌های معاونت آموزشی وزارت بهداشت در چهارچوب معین شده، آمایش و در حال گسترش است و هدفمندتر از گذشته در حال پیگیری است.

وی انجام دقیق محاسبات نیروی انسانی را یکی از اقدامات معاونت آموزش برای توانمندکردن دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور عنوان و بیان کرد: با مدلی که در این معاونت وجود دارد کوشش می‌شود تا دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بر اساس محاسبات‌شان بتوانند بررسی کنند چه تعداد نیروی انسانی در ۵ سال آینده مورد نیاز خواهد بود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت، سال آینده را سال تثبیت ظرفیت‌ها دانست و افزود: حدود ده هزار نفر در گروه پزشکی در مراکز آموزش می‌بینند و در شاخه‌های دیگر ظرفیت‌های بالایی در کشور وجود دارد، اما این بحثی که امروز مطرح می‌شود متناسب‌سازی با نیازهای کشور است.

وی در ادامه بیان کرد: در برخی رشته‌ها از قبیل پرستاری با کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم و در برخی از رشته‌ها نیرویی تربیت می‌شود که اصلا بازار کار ندارد. بنابراین باید محاسبات نیروی انسانی را بدانیم تا چقدر مورد نیاز است و متناسب با آن برنامه‌ریزی کنیم که این امر در حال انجام است.

لاریجانی تاکید کرد: نیاز به هیئت علمی در کشور زیاد است، اما در سال جاری با توجه به محاسبات انجام شده و شرایط اقتصادی دانشگاه‌ها حدود دو هزار هیئت علمی را در دستور جذب داریم که پس از دریافت مجوزهای لازم به دانشگاه‌ها ابلاغ خواهد شد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در برنامه «کارنامه» شبکه رادیویی سلامت، توسعه آموزش پزشکی را وابسته به تجهیزات و زیرساخت‌ها دانست و اظهار کرد: در این زمینه اقدامات لازم انجام شده است. زیرساخت‌های دانشگاه‌ها بر اساس محاسبات صورت گرفته توسعه می‌یابد و با شرایط فعلی و بودجه دانشگاه‌ها این کار به کندی پیش می‌رود. امیدواریم بتوانیم با حمایت‌های ریاست جمهوری و … در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/xCrzS

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک