تشخیص بیماری مالاریا در ۵ ثانیه

۱۳۹۵/۰۳/۱۷ در ۱۵:۵۸

حدود ۲۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری مالاریا مبتلا هستند؛ یکی از مهلک‌ترین بیماری‌ها که به گفته متخصصان، تشخیص اولیه آن به ویژه طی ۵ تا ۷ روز قبل از آشکار شدن علایم، بسیار حیاتی و مهم است.

به گزارش گروه ترجمه ایران پزشک، اگرچه بیماری مالاریا، قابل جلوگیری و درمان است، اما بر اساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی، ۴۳۸ هزار نفر در جهان طی سال ۲۰۱۵ میلادی بر اثر ابتلا به آن جان خود را از دست دادند.

به گفته متخصصان، تشخیص اولیه این بیماری به ویژه در ۵ تا ۷ روز قبل از آشکار شدن علایم بسیار حیاتی است. دو روش اصلی برای تشخیص مالاریا وجود دارد؛ می‌توان یک قطره از خون فرد را زیر میکروسکوپ آزمایش کرد یا آزمون تشخیصی بر روی یک نمونه قطره خون که نتیجه مثبت یا منفی را نشان خواهد داد.

البته بسیاری از جوامع روستایی در آفریقا و آسیا زیرساخت‌های پزشکی را برای انجام آزمایش میکروسکوپی ندارند و از طرفی تست تشخیصی نمی‌تواند عفونت بیماری مالاریا را در مراحل اولیه نشان دهد.

حالا تشخیص این بیماری توسط دستگاه Rapid Assessment of Malaria بسیار ساده‌تر و ارزان‌تر شده است. این دستگاه با رم و باطری کار می‌کند و هزینه‌ای در حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ دلار دارد و از مواد کم هزینه نیز ساخته شده است.

ابعاد این جعبه پلاستیکی ۴ در ۴ اینچ است و دارای یک مدار کنترلی کوچک، چند آهن‌ربا و یک لیزر است. همچنین این دستگاه به یک صفحه نمایش ال‌سی‌دی، یک اسلات کارت SD و یک کووت (ظرف نگهداری نمونه خون) یک‌بار مصرف پلاستیکی مجهز است.

گفتنی است انگل مالاریا در خون انسان بلورهای آهن شبیه آن‌چه در آهن‌ربا در طبیعت وجود دارد ایجاد می‌کند. به گفته محققان خلق روشی برای کشف چنین بلورهایی به تشخیص بیماری کمک می‌کرد.

روش تشخیص این دستگاه به این طریق است که یک قطره از خون فرد در ظرف نمونه گیر (کووت) ریخته می‌شود و در صورت وجود انگل مالاریا، آهن‌ربا بلورهای آهن را به صورت عمودی، افقی یا مورب جذب می‌کند. لیزر موجود در این دستگاه به تعیین الگو و تشخیص بیماری کمک می‌کند و در صورت عدم بیماری هیچ بلوری تشکیل نمی‌شود.

پایان پیام/

منبع: CNNMoney

پیوندک: http://iranMD.com/uVDeD

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک