دبیر علمی رادیولوژی دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران مطرح کرد:

تشخیص دقیق پوسیدگی دندان با استفاده از علم رادیولوژی

۱۳۹۶/۱۰/۱۴ در ۰۵:۱۸

دندانپزشکی

دبیر مشاوره علمی رادیولوژی دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با اشاره به تشخیص دقیق پوسیدگی دندان با استفاده از علم رادیولوژی گفت: رادیولوژی کمک زیادی به تشخیص پوسیدگی دندانی می‌کند.

به گزارش ایران پزشک، علی کاووسی در آستانه برگزاری دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در ارتباط با علم رادیولوژی در دندانپزشکی اظهار کرد: در تمام بدن انسان از جمله فک و صورت می‌توان نمای داخلی بدن را توسط علم رادیولوژی مورد بررسی قرار داد.

وی افزود: انواع ضایعات که تخریب ایجاد کرده باشند اعم از استخوان و دندان توسط رادیولوژی قابل تشخیص است. البته دامنه این ضایعات متفاوت بوده و می‌توانند شامل عفونت‌های دندانی تا ضایعات بدخیم باشد.

دبیر مشاوره علمی دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ادامه داد: بر اساس علائم رادیولوژی و نشانه‌هایی که بیمار اطلاع می‌دهد همچنین یافته‌های سیستمیک می‌توان به این مسئله دست یافت که ضایعه و تخریب به چه میزان و چگونه است.

وی با اشاره به این‌که شایع‌ترین بیماری در حوزه دندان، دهان، فک و صورت، پوسیدگی‌های دندانی است، گفت: پوسیدگی دندان در معاینه دندانپزشکی به صورت کامل دیده نمی‌شود و برخی پوسیدگی‌ها تنها با علم رادیولوژی قابل تشخیص است.

کاووسی با بیان این‌که در اولین ویزیت، دندانپزشک نیاز است که با کمک رادیولوژی به تشخیص دقیق و کامل پوسیدگی‌ها دست یابد، اظهار کرد: برخی از این پوسیدگی‌ها از چشم دندانپزشک مخفی می‌ماند که با انجام رادیولوژی می‌توان مانع از این کار شد.

دبیر علمی را انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با بیان این‌که حدود ۳۰۰ فارغ التحصیل رادیولوژی دهان، فک و صورت در کشور فعالیت می‌کنند، ادامه داد: این رشته نیازمند تکنولوژی‌های پیشرفته و دستگاه‌های تشخیصی به روز است که ضروری است در ورود و نصب و بهره برداری از این تجیزات تسهیل و تسریع بسیار بیشتری صورت پذیرد.

وی افزود: ام آر آی ناحیه فک و صورت با تسلای بالا نتایج بسیار مفیدی دارد و جای آن در دانشکده‌های دندانپزشکی اصلی خالی است.

کاووسی تاکید کرد: مهم‌ترین مشکل دندانی در جامعه ما پوسیدگی‌ها است که تشخیص آن نیاز به معاینه منظم و بررسی رادیوگرافیک دارد، ولی به دلیل این‌که انجام این موضوع در جامعه ما معمول نیست اکثرا پوسیدگی‌های دندانی مخفی می‌ماند و زمانی خود را نشان می‌دهد که میزان پوسیدگی تشدید شده است و مشکلات سلامتی و هزینه زیادی را به افراد جامعه تحمیل می‌کند.

دبیر مشاوره علمی رادیولوژی دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران عنوان کرد: علم رادیولوژی نقش مهمی در سلامت فک‌، صورت و دهان دارد بنابراین باید در جایگاه خود دیده و به کار گرفته شود؛ بر همین اساس در دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران بخش‌های به این موضوع اختصاص یافته است.

گفتنی‌ست دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی از ۱۹ تا ۲۲ دی ماه در برج میلاد تهران در برگزار می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ld4FK

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک