سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری مطرح کرد:

تصادفات رانندگی، اصلی‌ترین عامل سال‌های از دست رفته عمر

۱۳۹۶/۱۲/۲۱ در ۱۰:۵۱

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این‌که سومین عامل مرگ و میر در کشور تصادفات است، گفت: اصلی‌ترین عامل سال‌های از دست رفته عمر و سال‌های سپری شده با بیماری یا معلولیت برای جوانان نیز حوادث و تصادفات رانندگی است. بنابراین این موضوع برای ما اهمیت دارد. زیرا بخش قابل توجهی از بودجه سلامت به این موضوع اختصاص پیدا می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی با حضور خبرنگاران درباره آشنایی بیماران با حقوق خود گفت: یکی از مهم‌ترین کارهایی که در اصلاح اعتباربخشی بیمارستان‌ها انجام دادیم، ایمنی بیمار و تکریم ارباب رجوع یعنی بیمار بود. برخی از مواردی که به نظر ساده می‌رسد مثل هتلینگ نیز انجام شده است.

وی افزود: کارهای آموزشی نیز در این زمینه انجام شده است. در این راستا به دو پیش زمینه نیاز داریم. اولا کسانی که به گروه‌های پزشکی و پیراپزشکی و پرستاری وارد می‌شوند باید دوست‌دار جامعه و مردم باشند. این افراد هم باید استعداد اولیه این موضوع را داشته باشند و هم باید ما در بحث آموزش بتوانیم این استعداد را پرورش بدهیم.

معاون کل وزارت بهداشت در ادامه در پاسخ به سوالی درباره افزایش تعرفه‌های پزشکی و جلسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: این جلسه در مورد نحوه اجرای کتاب تعرفه جدید بود. طبق مصوبه جلسه ۳۰ آبان شورای عالی بیمه، مصوب شد که اعضای شورای عالی بیمه سلامت کشور به اتفاق آرا، سازمان نظام پزشکی به نمایندگی از دبیرخانه این شورا و با توافق کلیه ذینفعان یعنی انجمن‌های پزشکی و تخصص‌های مختلف، ویرایش بعدی کتاب ارزش گذاری نسبی خدمات سلامت را بدون ایجاد بار مالی جدید برای دولت، سازمان‌های بیمه‌گر و مردم تدوین و جهت بررسی به دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت ارسال کنند.

وی ادامه داد: گروه‌های مختلفی برای این موضوع در سازمان نظام پزشکی تشکیل شده است. وزارت بهداشت نیز منتظر است که کار نهایی توسط سازمان نظام پزشکی انجام شود.

 

سومین عامل مرگ و میر در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین در پاسخ به سوالی درباره وضعیت خودروسازی و کیفیت پایین خودروها و گلایه وزیر بهداشت در این رابطه، بیان کرد: سومین عامل مرگ و میر در کشور تصادفات است و اصلی‌ترین عامل سال‌های از دست رفته عمر و سال‌های سپری شده با بیماری یا معلولیت برای جوانان نیز حوادث و تصادفات رانندگی است. بنابراین این موضوع برای ما اهمیت دارد. زیرا بخش قابل توجهی از بودجه سلامت به این موضوع اختصاص پیدا می‌کند.

حریرچی افزود: خودروسازی به صورت مستقیم و غیرمستقیم هم با حوادث و سوانح و هم از لحاظ آلودگی محیط زیستی که ایجاد می‌شود و هم از لحاظ کیفیت و رضایت، در نظام سلامت تاثیر می‌گذارد. کاری که وزارت بهداشت می‌تواند انجام بدهد، اطلاع رسانی و درخواست و داشتن پیوست سلامت برای پروژه‌های بزرگ است. وزارت بهداشت نمی‌تواند برای خودروها مجوز صادر کند. وزارت بهداشت در این راستا اطلاع رسان و درخواست کننده است.

 

 

حضور پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها در ایام تعطیلات نوروزی

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره حضور پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها در ایام تعطیلات نوروزی گفت: مشکل اصلی ما در ایام تعطیلات رسیدگی به بیماران اورژانسی نیست. قسمت قابل توجهی از ظرفیت‌های ما به اورژانس اختصاص پیدا می‌کند و تمام پایگاه‌های اورژانس و بخش‌های اورژانس و بخش‌های ویژه فعال است و نیروی اضافی نیز به اورژانس‌ها تزریق می‌شود. مشکل اصلی که مردم با آن مواجه هستند، مشکل بیماری‌های معمولی است که نیاز به بررسی دارد و البته بیماری‌های سرپایی مثل سرماخوردگی. افراد در شرایط عادی به مطب یا بیمارستان خصوصی مراجعه می‌کنند، اما در ایام تعطیلات نوروزی این مراکز خصوصی تعطیل هستند و در نتیجه مردم به اورژانس بیمارستان‌های دولتی مراجعه می‌کنند.

 

انتقادات از طرح تحول سلامت

وی در ادامه این نشست خبری درباره انتقادات در مورد طرح تحول سلامت بیان کرد: هر کار بزرگی، مخالفینی نیز دارد، اما به تازگی هر شخصی که می‌خواهد درباره موضوع خاصی به وزارت بهداشت حمله کند، اسمی از طرح تحول سلامت می‌آورد. چند شب پیش در یک برنامه در صداوسیما درباره شورای عالی کار و تعیین حقوق و دستمزد کارگران صحبت می‌شد، اما از ابتدا افراد کارفرما و غیره به جای این‌که در مورد حقوق کارگران صحبت کنند، وارد موضوع طرح تحول سلامت و هزینه‌های آن شدند که باعث شده هزینه‌های سازمان تامین اجتماعی افزایش پیدا کند. در حالی‌که سازمان تامین اجتماعی ارتباطی به حقوق کارگران ندارد.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: بخشی از انتقادات نیز سیاسی شده است. وقتی در رسانه کسی می‌خواهد به دولت حمله کند، به طرح تحول سلامت اشاره می‌کند.

 

طب اسلامی

حریرچی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اظهار نظر وزیر بهداشت در زمینه طب اسلامی اظهار کرد: تامین سلامت مردم بسیار دشوار است و اولویت‌های مهمی وجود دارد. از کودکی پای منبرها گفتند که وقتی پیغمبر بیمار می‌شدند یا برخی ائمه به طبیب‌های یهودی مراجعه می‌کردند. آیا این کار غیر اسلامی است؟ طب مانند هر کاری پیشرفت دارد و مهم این است که عمل کنندگان، اصول دینی و اخلاقی را رعایت کنند.

وی افزود: وقتی حضرت امام یا مقام معظم رهبری بیمار شدند آیا از علم روز دنیا استفاده نکردند؟ برخی از این افراد، کل اعمال جراحی و واکسیناسیون و غیره را زیر سوال می‌برند و خوردن دارو را حرام می‌دانند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: برخی افراد با ادعای طب سنتی یا اسلامی، به صورت رایگان افراد را ویزیت می‌کنند و نسخه‌های عجیبی تجویز می‌کنند که بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان هزینه دارد. طب سنتی ما پیش‌گیری بوده و نمی‌شود کسی ادعای طب سنتی داشته باشد و نسبت به طب مدرن، برای بیماران کمتر وقت بگذارد. از طرفی باید توجه کرد که ابن سینا برای بیماران چه کارهایی انجام داد و آیا به علمی که قبل از خودش وجود داشت بسنده کرد. این‌که غربی‌ها سال‌ها و قرن‌ها از طب ابن سینا استفاده کردند به این علت بود که او طب سنتی را ارتقا داد.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان این‌که باید حرمت دین و عقاید مردم را نگه داریم، اظهار کرد: ما در زمینه‌های علمی با هر شخصی مناظره انجام می‌دهیم.

 

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/6iLov

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک