در برنامه نبض مطرح شد:

تعداد داروسازان در بیمارستان‌های ایران بسیار کمتر از میانگین جهانی است

۱۳۹۶/۰۴/۰۲ در ۲۳:۱۳

رییس سازمان غذا و دارو در برنامه نبض گفت: طرحی وجود دارد که داروساز بیمارستانی در بیمارستان‌های دولتی بیشتر شود. جا برای جذب حدود ۲ هزار داروساز در بیمارستان‌ها وجود دارد و در حال حاضر این تعداد ۷۰۰ نفر است.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، برنامه نبض با موضوع اما و اگر ضوابط تاسیس داروخانه و حکم شورای رقابت مبنی بر حذف معیار فاصله و جمعیت جهت تاسیس داروخانه‌ها روی آنتن شبکه خبر رفت.

محمد حسین قربانی، نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در برنامه نبض شبکه خبر با اشاره به این‌که بحث مجوز داروخانه‌ها بر اساس دو مولفه جمعیت و فاصله و داشتن امتیازهای موجود در اختیار وزارت بهداشت است، گفت: برای دادن مجوز به داروخانه‌ها، تشکل صنفی انجمن داروسازی نیز فعالیت می‌کند که نظر این انجمن برای صدور مجوز حائز اهمیت است. بر اساس فزونی جمعیت، شکایتی در شورای رقابت مطرح شد و این شورا رای داد که بحث فاصله و جمعیت حذف شود که این موضوع باعث نگرانی جامعه داروسازان کشور شد.

وی افزود: فکر می‌کنم با توجه به حجم داروسازان فارغ التحصیل، این موضوع جای نگرانی ندارد. بزرگ‌ترین اهرمی که در سال‌های پیش بر اساس آن تصمیم‌گیری می‌شد، خدمات سطح بندی بود.

قربانی ادامه داد: با وجود این‌که با این رای موافقم، با قاطعیت می‌گویم که جایگاه و شان شورای رقابت در حدی نبود که این رای را صادر کند. البته فارغ التحصیلان داروسازی باید از طریق مراجع قانونی، سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت را قانع کنند.

این نماینده مجلس در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: این موضوع باید تلنگری برای شخص آقای دیناروند یا وزیر بهداشت باشد. فکر می‌کنم هنوز جا وجود دارد که فرصت‌ها برای فارغ التحصیلان این رشته ایجاد شود. هنوز اهرمی به اسم سطح بندی در دست وزارت بهداشت وجود دارد. بسیاری از این فارغ التحصیلان حاضر هستند به شهرهای کوچک بروند و داروخانه تاسیس کنند.

وی افزود: این نگرانی که برای داروسازان وجود دارد و اکثر آن‌ها نیروهای قدیمی هستند، نگرانی منطبق بر واقعیت نیست و باید دل‌شان را بزرگ کنند و فضا را برای جوان‌ترها باز کنند. فکر می‌کنم با توجه به حجم فارغ التحصیلان نیاز به بازنگری در ضوابط وجود دارد.

سید علی فاطمی، عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان ایران نیز طی صحبت‌های خود به تصویب آیین نامه داروخانه‌ها اشاره و اظهار کرد: آیین نامه داروخانه‌ها بر اساس قانون سال ۳۴ و قانون تشکیلات وزارت بهداشت در سال ۶۷ تدوین شد. اگر قرار است لغوی صورت بگیرد باید از طریق مجلس یا دیوان عدالت اداری باشد. این آیین نامه بر اساس قانون مجلس است و شورای رقابت نمی‌تواند در رد این آیین نامه دخالت کند.

وی افزود: نکته دیگر این است که بر اساس سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی و بر اساس ماده ۵۰ این قانون، اشاره شده کسانی که به خرده فروشی می‌پردازند از این قانون مجزا هستند. اگر شورای رقابت می‌خواست ایرادی بگیرد باید به دیوان عدالت اداری مراجعه کند. در سال ۸۰ و ۸۶ شکایت به دیوان عدالت اداری مطرح شد که در مورد همین فاصله و جمعیت بود و در هر دو سال، دیوان عدالت اداری اظهار نظر کردند.

فاطمی با اشاره به تعداد داروسازان در ایران و جهان به ازای هر ۱۰ هزار نفر گفت: در ایران تعداد داروسازان ما ۱٫۳ به ازای هر ۱۰ هزار نفر است و در جهان این رقم ۲٫۳ به ازای هر ۱۰ هزار نفر است. برای اشتغال داروسازان اگر تمهیداتی مطابق کشورهای توسعه یافته در نظر بگیریم، مشکلی نخواهیم داشت.

عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان با اشاره به این‌که داروساز باید به صنعت داروسازی کمک کند و در کارخانه‌ها و بیمارستان‌ها حضور داشته باشند، افزود: تعداد داروسازان در حال حاضر در بیمارستان‌های ما از میانگین جهانی کمتر است.

رییس سازمان غذا و دارو نیز در پاسخ به موارد مطرح شده و صدور این حکم توسط شورای رقابت گفت: از دو نگاه می‌توان به این حکم نگاه کرد؛ اولا این که آیا این حکم درست است یا خیر و دوم این که آیا شورای رقابت می‌تواند به این موضوع ورود کند یا خیر. از نگاه ما شورای رقابت چنین اختیاری ندارد و مورد قبول ما نیست. مطمئنا صلاح نمی‌دانیم که شورای رقابت ورود کند و این حکم توسط وزارت بهداشت مورد چالش حقوقی خواهد بود.

رسول دیناروند ادامه داد: در مورد محتوای کار باید گفت که اگر سطح بندی خدمات را به طور کامل برداریم و سیاستی حاکم شود که سیاست بازار باشد، در کشورهای کمی این موضوع وجود دارد. به طور مثال در اکثر کشورها، بحث پذیرش دانشجو در اکثر رشته‌ها به جز رشته‌های پزشکی آزاد است. جلوگیری از هزینه‌های القایی باعث می‌شود که این محدودیت وجود داشته باشد. در کشور ما، در رشته‌های فنی و مهندسی تقریبا محدودیت تعداد نداریم، اما در علوم پزشکی محدودیت وجود دارد؛ زیرا نیروی انسانی در خدمت نیاز است.

وی با بیان این‌که مشکلی با ایجاد تغییرات در ضوابط ندارد، اظهار کرد: معتقدم می‌شود برخی محدودیت‌ها را برداشت و معیارهای دیگری جانشین شود برای این‌که تاسیس داروخانه راحت‌تر شود.

معاون وزیر بهداشت در ادامه گفت: در وزارت بهداشت دیدگاهی وجود دارد که بتوانیم تسهیلاتی قائل شویم که سخت‌گیری‌های موجود باعث سخت‌تر شدن کار اجرایی دانشگاه‌های علوم پزشکی هم نشود و از معیارهای دیگری برای تاسیس داروخانه استفاده کنیم. به طور مثال معیار امتیاز یکی از این معیارها است و می‌توان با جابه‌جایی سطح امتیازات از تاسیس بی حد و مرز داروخانه در شهرهای کلان جلوگیری کرد. در دنیا روش‌های دیگری وجود دارد که از این مشکلات جلوگیری کنند.

دیناروند با اشاره به حضور داروسازان در بیمارستان‌ها، افزود: طرحی وجود دارد که داروساز بیمارستانی در بیمارستان‌های دولتی بیشتر شود. جا برای جذب حدود ۲ هزار داروساز در بیمارستان‌ها وجود دارد و در حال حاضر این تعداد ۷۰۰ نفر است.

رییس سازمان غذا و دارو گفت: کارهایی در وزارت بهداشت در حال انجام است که هم دغدغه داروسازان جوان را پاسخ بدهیم و هم از ایجاد هزینه‌های القایی و هجوم آوردن به مناطق خاص جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به این‌که حدود ۵۰ درصد گردش مالی در اختیار داروخانه‌های دولتی و بیمارستان‌ها است، اظهار کرد: نباید فراموش کرد که بازار دارویی ما برای سه چهار درصد داروهای فوق تخصصی است که قابل توزیع در همه داروخانه نیستند. در مورد داروهای گران قیمت و علت حاشیه سود پایین، به این دلیل است که عمدتا در داروخانه‌های دولتی توزیع می‌شوند. البته هیچ محدودیتی برای توزیع در داروخانه‌های خصوصی وجود ندارد، اما با توجه به مشکلات بیمه‌ها و پرداخت پول‌ها، فروش این داروها برای داروخانه‌های خصوصی به صرفه نیست.

دیناروند درباره محدودیت هفتاد هزار نفر برای تاسیس داروخانه‌های شبانه‌روزی نیز گفت: در مورد نمونه‌های خاص نباید صحبت کرد، ممکن است تخلفی صورت بگیرد که به آن رسیدگی می‌کنیم. این مهم است که ضابطه دارای نواقصی است و کارشناسان می‌نویسند و ایراداتی دارد و البته هر چند سال یک بار این ضوابط اصلاح می‌شود.

معاون وزیر بهداشت در پایان در مورد بازنگری ضوابط در خصوص در نظر گرفتن امتیاز ویژه جهت تاسیس داروخانه برای نخبگان نیز اظهار کرد: ارائه خدمات نیاز به حداقل توانمندی‌هایی است که اگر این توانمندی‌ها وجود داشته باشد، این اجازه داده می‌شود. این‌که برای نخبگان امتیاز بیشتری قائل شویم، مغایر ضوابط نیست، اما باید در کارگروه‌ها مطرح شود. در حال حاضر برای فرزندان شهدا و ایثارگران ضوابطی وجود دارد و می‌توان در مورد نخبگان هم این مورد را بررسی کرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/7Xejq

برچسب‌ها, , , , , , , , , ,

ایران پزشک