دبیر علمی همایش ملی سالمندی:

تعداد مراکز توانبخشی سالمندان و پوشش بیمه‌ای آن‌ها کافی نیست

۱۳۹۵/۰۸/۰۷ در ۱۴:۰۲

دبیر علمی همایش ملی سالمندی بر اهمیت فیزیوتراپی در درمان و تسهیل مشکلات سالمندان تاکید کرد و تعداد مراکز ارائه دهنده این خدمات را کافی ندانست.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از ایرنا، کامران عزتی گفت: در دوره سالمندی به دلیل درگیری هم‌زمان فرد با چند بیماری، تغییرات روحی و روانی به وجود می‌آید و فرد سالمند نیازمند شرایط خاص درمانی و مراقبتی می‌شود.

عزتی از توانبخشی به عنوان یکی از نیازهای سالمندان برای کنار آمدن با مشکلات و بیماری‌ها نام برد و افزود: لازم است دستگاه‌های اجرایی، برنامه‌ریزی، علمی و تحقیقاتی کشور خود را برای چند سال آینده جامعه ایران آماده کنند.

آمارهای موجود از سالمندی حدود هشت درصد جمعیت کشور با جمعیتی در حدود ۷ میلیون نفر که افراد بالای ۶۰ سال هستند، حکایت دارد و با توجه به روند کاهش نرخ باروری و بالارفتن طول عمر ایرانیان پیش‌بینی می‌شود این آمار تا سال ۱۴۳۰ به ۲۵ درصد جمعیت کشور افزایش یابد.

وی که تخصص فیزیوتراپی دارد ، اظهار داشت: توانبخشی یکی از ضروریات دوران سالمندی است، اما با وجود اهمیت آن، برخی خدمات توانبخشی تحت پوشش بیمه نیست و این مسئله موجب فشار مالی به خانواده‌ها و ناتوانی توانایی در نگهداری، درمان و مراقبت می‌شود.

وی افزود: عمده مشکلات پزشکی دوره سالمندی، بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته مغزی و سایر بیماری‌ها مثل پوکی استخوان و آرتروز است که با استفاده از خدمات توانبخشی می‌توان از عوارض این بیماری‌ها و سایر مشکلات سالمندان کاست.

عزتی با تاکید بر نقش فیزیوتراپی در درمان و تسهیل مشکلات سالمندان گفت: فیزیوتراپی نقش بارزی در توانبخشی سالمندان دارد، در این زمینه دارای نیروی متخصص با دانش بالایی در کشور هستیم، اما تعداد مراکز ارائه دهنده این خدمات کافی نیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: سالمندی باید از جنبه‌های مختلف پزشکی، توانبخشی، روانشناختی، بهداشتی و سایر موارد، مورد توجه قرار گیرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/wtlpm

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک