رییس انجمن علمی متخصصین آزمایشگاهی بالینی ایران؛

تعرفه‌های آزمایشگاهی ما از افغانستان هم پایین‌تر است

۱۳۹۵/۰۵/۱۹ در ۰۹:۰۰

رییس انجمن علمی متخصصین آزمایشگاهی بالینی ایران، پایین بودن تعرفه‌های آزمایشگاه در ایران را یکی از علل احتمالی خطاهای پزشکی در آزمایشگاه‌ها عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، سید حسین فاطمی با اشاره به دلایل بروز خطا در آزمایشگاه گفت: خطا عوامل زیادی دارد. برخی تست‌ها هستند که تنها قیمت کیت بدون در نظر گرفتن حق فنی و سایر هزینه‌های تمام شده آن، دو برابر قیمت تعرفه دولتی است. حالا آزمایشگاه دولتی با این قیمت می‌خواهد کار را با چه کیفیتی انجام دهد، جای سوال دارد.

رییس انجمن علمی متخصصین آزمایشگاهی بالینی ایران ادامه داد: در تست‌ها فقط هزینه کیت دخالت ندارد، بلکه عوامل دیگری هم وجود دارد. وقتی این فاصله هست، آزمایشگاهی که قیمت تعرفه پایینی دارد، مجبور است از کیت‌هایی با کیفیت پایین‌تر استفاده کند و در نتیجه این باعث می‌شود امکان خطا بالا برود.

فاطمی با اشاره به این‌که در حال حاضر کیت‌های مختلفی در بازار وجود دارد، ادامه داد: کیت ویتامین D از هفتصد هزار تومان تا یک میلیون و پانصد هزار تومان وجود دارد. مشخص است که این کیت دوم کیفیت بهتری دارد و آزمایشگاهی که از این نوع کیت استفاده می‌کند، جواب درستی به بیمار ارائه می‌کند.

وی با اشاره به بدهی بیمه‌ها به مراکز درمانی و آزمایشگاه‌ها به خبرنگار ایران پزشک گفت: سال گذشته تامین اجتماعی ۲۰ درصد و امسال ۱۴ درصد به حقوق بیمه‌شدگان اضافه کرد و در نتیجه ۱۴ درصد درآمد تامین اجتماعی بالا رفت، اما افزایشی که در تعرفه‌ها دیده شده، بیش از این است و این فاصله ایجاد شده را بیمه‌ها نمی‌توانند پرداخت کنند.

رییس انجمن علمی متخصصین آزمایشگاهی بالینی ایران در ادامه نبود تعرفه‌های مناسب را یکی از دلایل آسیب‌پذیری طرح تحول اعلام کرد و گفت: طرح تحول طرح بسیار خوبی بود که دولت برای سلامت مردم انجام داد و باعث رضایت‌مندی بسیاری از بیماران شد. در بخش دولتی تعرفه را بهتر وضع کردند، اما چون اعتبار آن پایدار نیست، این طرح دچار مشکل خواهد شد.

فاطمی ادامه داد: در حال حاضر پرداختی بعضی بیمه‌ها از مهر ماه ۹۴ تاکنون متوقف شده است. این موضوع یکی از آفت‌های طرح تحول سلامت است.

وی در پایان گفت: چون طرح تحول باعث رضایت عمومی می‌شود، دولت باید تدابیر خاصی برای تعرفه‌ها بیندیشد. تعرفه‌های ما از افغانستان هم پایین‌تر است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/HOuvF

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک