نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر مطرح کرد:

تغذیه یکی از عوامل زمینه‌ساز پوکی استخوان

۱۳۹۶/۰۷/۱۲ در ۲۱:۳۵

لاریجانی

نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر با بیان این‌که زنان بیش از مردان در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند، گفت: با افزایش جمعیت افراد مسن در جامعه، شیوع پوکی استخوان و بروز شکستگی ناشی از آن رو به افزایش است.

به گزارش ایران پزشک، باقر لاریجانی در نشست خبری همایش بزرگداشت روز جهانی پوکی استخوان به اهمیت بیماری پوکی استخوان اشاره کرد و گفت: این بیماری زمینه‌ساز بسیاری از ناتوانی‌ها در سنین کهنسالی است و با توجه به تغییرات جمعیت در کشور و رشد تعداد سالمندان طی سال‌های آتی ضروری است که به طور جدی به این بیماری توجه و برای کاهش آن برنامه‌ریزی شود.

رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این‌که زنان بیش از مردان در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند، بیان کرد: در زنان بالای ۵۰ سال از هر سه زن یک نفر دچار پوکی استخوان است و در مردان بالای ۵۰ سال نیز از هر ۵ مرد یک نفر دچار این بیماری می‌شود.

نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر افزود: پوکی استخوان، بیماری مزمن استخوانی است که بیماری خاموش هم نامیده می‌شود. در این بیماری توده استخوانی کاهش پیدا کرده و بافت استخوان به تدریج تحلیل می‌رود.

وی ادامه داد: در جهان هر ساله حدود ۵٫۸ میلیون سال عمر از دست رفته به دلیل شکستگی ناشی از پوکی استخوان داریم؛ به طوری‌که هر سه ثانیه یک مورد شکستگی ناشی از پوکی استخوان در جهان رخ می‌دهد.

لاریجانی گفت: با افزایش جمعیت افراد مسن در جامعه، شیوع پوکی استخوان و بروز شکستگی ناشی از آن رو به افزایش است و به دنبال شکستگی لگن، ۴۰ درصد افراد هرگز قادر نخواهند بود بدون کمک راه بروند و حدود ۸۰ درصد افراد نمی‌توانند فعالیت‌های اولیه و روزانه خود را به طور مستقل انجام دهند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به این‌که شکستگی مهم‌ترین و جدی‌ترین عواقب پوکی استخوان است، اظهار کرد: شکستگی اغلب اوقات متعاقب سقوط رخ می‌دهد، ولی در موارد شدید بیماری حتی ممکن است به دنبال خم شدن برای بستن بند کفش هم شکستگی در ستون مهره‌ها اتفاق بیفتد.

رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، تغذیه را یکی از عوامل زمینه ساز ابتلا به پوکی استخوان ذکر کرد و گفت: از دیگر عوامل زمینه‌ای این بیماری می‌توان به سن بالا، سابقه فامیلی، یائسگی، مصرف سیگار و الکل، مصرف داروهای کورتنی و لاغری اشاره کرد.

در ادامه این نشست، نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر، مهم‌ترین نقاط مستعد شکستگی ناشی از پوکی استخوان را عمدتا در مچ دست، لگن و مهره‌ها دانست و افزود: انحنای ستون فقرات یا کوتاه شدن قد بیش از ۳ سانتی‌متر از علائم هشدار دهنده شکستگی در مهره‌ها است.

وی با اشاره به این‌که شکستگی لگن جدی‌ترین و خطرناک‌ترین نوع شکستگی ناشی از پوکی استخوان است که می‌تواند منجر به بستری طولانی مدت در بیمارستان، ناتوانی بلند مدت یا برای همه عمر و حتی مرگ شود، تاکید کرد: افراد بالای ۵۰ سال برای اطمینان از سلامت استخوان خود به پزشک مراجعه کنند تا با ارزیابی عوامل خطر پوکی استخوان خطر شکستگی تخمین زده شود.

رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران توصیه کرد: افراد برای پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان باید ضمن مراعات یک رژیم غذایی سالم و سرشار از کلسیم، فعالیت فیزیکی بیشتری داشته باشند. در مواردی نیز با توصیه پزشک می‌توانند از مکمل‌های کلسیم و ویتامین D برای پیشگیری از شیوع یا پیشرفت این بیماری استفاده کنند.

لاریجانی با اشاره به برگزاری سمپوزیوم یک روزه تازه‌های استئوپروز با حضور متخصصان، سیاست‌گذاران و صاحب‌نظران در تاریخ ۲۷ مهر سال جاری، ابراز امیدواری کرد نتایج حاصل از این نشست، زمینه‌های ارتقای سلامت جامعه و کاهش عوارض ناشی از پوکی استخوان را فراهم کند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/E4vp1

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک