عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:

تغییر ترکیب شورای عالی بیمه با هدف توازن

۱۳۹۵/۱۲/۲۲ در ۰۸:۴۵

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: برای ایجاد توازن در هزینه‌ها باید ترکیب اعضای شورای عالی بیمه را تغییر داد و این اعضا از بیمه‌ها، وزارت بهداشت و وزارت تعاون انتخاب شوند.

به گزارش ایران پزشک به نقل از مهر، حیدر علی عابدی در خصوص موضوعات مطرح شده مبنی بر ضرورت تغییر در ترکیب شورای عالی بیمه، اظهار کرد: شورای عالی بیمه برای تعیین تعرفه‌های خدمات درمانی تحت پوشش بیمه تصمیم‌گیری می‌کند، بنابراین در شرایطی که وزارت بهداشت باید در خصوص هزینه کردن منابع درمانی پاسخ دهد، می‌بایست اختیارات بیشتری به این وزارت‌خانه اختصاص داد.

وی افزود: در قانون برنامه ششم تصویب شد که وزارت بهداشت مکلف است به تمام افراد نیازمند مراقبت در منزل خدماتی را ارائه دهد، اما سازمان‌های بیمه‌گر تاکید می‌کنند که خدمات مراقبتی در منازل تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد؛ از این رو در این شرایط وزیر بهداشت باید پاسخ دهد.

عابدی با تاکید بر این‌که برای موارد این چنینی وزیر باید از اختیار عمل کافی برای اتخاذ رای مثبت در شورای عالی بیمه برخوردار گردد، تصریح کرد: در برخی شرایط مسئولان وزارت بهداشت مطرح می‌کنند که به دلیل افزایش هزینه‌ها خدمات مربوط به پروتز زانو باید تحت پوشش بیمه قرار گیرد، اما در شورای عالی بیمه مسئولان مطرح می‌کنند که در مقابل تعداد بسیاری از کارگران نمی‌توانند پاسخ دهند؛ بنابراین در این شرایط وزارت بهداشت با کمبود منابع روبه‌رو می‌شود.

وی ادامه داد: بارها از وزیر بهداشت و مسئولان این وزارت‌خانه سئوال شده چرا در کتاب ارزش نسبی خدمات برخی تعرفه‌ها بسیار بالا است، پاسخ می‌دهند که شورای عالی بیمه این تعرفه‌ها را تصویب کرده است. بنابراین ترکیب اعضای شورای عالی بیمه را باید با هدف ایجاد توازن تغییر داد، یعنی اعضای شورای عالی بیمه به تناسب از بیمه‌ها، وزارت بهداشت و وزارت تعاون انتخاب شوند، بنابراین باید رای وزارت بهداشت در شورای عالی بیمه افزایش پیدا کند.

عابدی با بیان این‌که انتقال شورای عالی بیمه سلامت به وزارت بهداشت در مجلس آرای کافی را کسب نکرد، گفت: به لحاظ قوانین بالادستی و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت انتقال شورای عالی بیمه به وزارت بهداشت قابل پیگیری است، ضمن این‌که با انتقال سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت یک رای به آرای وزارت بهداشت در شورای عالی بیمه افزوده شد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، افزود: اگر بتوان برای یک یا دو معاونت وزارت بهداشت حق رای در شورای عالی بیمه کسب کرد، می‌توان به افزایش آرای وزارت بهداشت در جلسات شورای عالی بیمه امیدوار بود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/dZej7

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک