تغییر نگاه و عمل در مواجهه با تراجنسیتی‌ها

۱۳۹۷/۰۲/۲۵ در ۰۷:۱۰

ترنس سکشوال

معاون اجتماعی وزارت بهداشت طی یادداشتی نوشت: برخی دسته‌بندی‌ها، تراجنسیتی‌ها را جزو آخرین طبقه اختلالات جنسی قرار می‌دهند و بر اساس آمار، از هر صد هزار نفر، سه تا چهار نفر مبتلا به این بیماری یا اختلال هستند که برآورد در ایران نیز تفاوتی با آمار جهانی ندارد.

به گزارش ایران پزشک، متن یادداشت سید محمد هادی ایازی با موضوع ترنس سکشوال‌ها بدین شرح است:

«مواجهه با افراد تراجنسیتی (ترنس‌سکشوال TS) یا افراد دارای اختلال هویت جنسی از مشکلات برخی خانواده‌ها در جامعه ایران به شمار می‌رود. اختلالات هویت جنسی یعنی مشکلاتی که یک فرد در باور و پذیرش جنسیت خود با آن روبه‌رو است و در واقع با بدن، رفتار و منش اجتماعی جنسی دیگری غیر از آن‌چه می‌خواهد یا می‌بایست در اجتماع زندگی می‌کند.

برخی دسته‌بندی‌ها، تراجنسیتی‌ها را جزو آخرین طبقه اختلالات جنسی قرار می‌دهند و بر اساس آمار، از هر صد هزار نفر، سه تا چهار نفر مبتلا به این بیماری یا اختلال هستند که برآورد در ایران نیز تفاوتی با آمار جهانی ندارد.

از اواسط دهه ۱۳۶۰ خورشیدی، یعنی زمانی که بر حسب فتوای حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه) و با پی‌گیری‌های فردی با اختلال هویت جنسی، به نام مریم خاتون‌پور ملک‌آرا، جراحی تغییر جنسیت برای تراجنسیتی‌ها مجاز دانسته شد، جریان و روند تغییر جنسیت و آمار جراحی‌های مرتبط با آن، در کشور ما رو به فزونی گذاشت.

با این همه و پس از گذشت این سالیان، هنوز ساز و کار مناسب و قانونمندی برای مراجعه، درمان و برطرف‌سازی مشکلات این افراد وجود ندارد و مشکل کماکان برجای خود باقی است. از طرفی به دلیل ضعف اطلاع‌رسانی و آموزش نسبت به این موضوع، خانواده‌ها و اجتماع با این مساله آشنایی مناسب و درستی ندارند و عملاً موجبات عدم شناسایی یا طرد این افراد از خانواده‌ها و اجتماع و زمینه افزایش آسیب‌های اجتماعی مرتبط با آن فراهم آمده است. درصد بسیار کمی از این افراد به دلیل عدم شناخت یا ترس از معرفی، مورد حمایت سازمان بهزیستی کشور قرار دارند و متعاقبا با مشکلات فراوان دیگر از جمله کسب و کار و مسکن و سرپناه نیز روبه‌رو هستند. از دیگر سو، افراد تراجنسیتی به دلیل طرد از خانواده و اجتماع به ویژه در شهرها و محیط‌های کوچک، به سوی پایتخت سرازیر می‌شوند و به تهران مهاجرت می‌کنند که نیاز به سامان‌دهی ایشان بیش از پیش احساس می‌شود. کم‌بود متخصصان روان‌پزشکی و آشنا به درمان این بیماران، مشخص نبودن وضعیت بیمه در قبال جراحی‌های مورد نیاز ایشان و عدم شفافیت و آموزش‌های لازم در این زمینه از دیگر معضلات این حوزه و بیماران آن است.

بر اساس آمار‌های موجود، در سال ۱۳۹۶ میزان خوداظهاری این بیماری و مشکل و مراجعه برای پی‌گیری امور مرتبط در میان این گونه افراد، به طرز چشم‌گیری نسبت به سال‌های گذشته افزایش داشته است که در رسیدگی به مشکلات ایشان بسیار موثر خواهد بود.

در سال گذشته، تیاتر «آبی مایل به صورتی» به کارگردانی خانم «ساناز بیان» به روی صحنه رفت تا روایتی از زندگی این افراد را به نمایش بگذارد و علی‌رغم ناملایمات اولیه، توانست نزدیک به ۴ ماه بر صحنه باقی بماند و به اجرا ادامه بدهد. وزیر فرهیخته بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز شبی را به تماشای آن نشست.

اجرای این نمایش، پی‌گیری‌های و درخواست‌های برخی فعالان و پایش انجام‌شده، موجب شد که شنبه ۲۳ اردیی‌بهشت ۱۳۹۷، با حضور نمایندگان کلیه دستگاه‌های ذی‌ربط، از جمله بخش‌های مرتبط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان بهزیستی کشور، معاونت اجتماعی و پیش‌گیری از وقوع جرم قوه قضاییه، نیروی انتظامی، پزشکی قانونی، انجمن حمایت از بیماران مبتلا به اختلالات هویت جنسی و تعدادی از هنرمندان و فعالان مدنی، جلسه‌ای برگزار گردد و تصمیماتی در این خصوص گرفته تا در جلسات آتی با حضور افراد و نهادهای دیگر، گزارش مسایل و جوانب مختلف این قضیه بررسی و ارایه شود.

در پایان امیدوارم با اهتمام تمامی دستگاه‌ها، افراد و خانواده‌های درگیر این مساله، بتوانیم اقدامات مؤثری برای حل این معضل و مشکلات این افراد انجام دهیم و گامی به سوی حل آسیب‌های اجتماعی مترتب بر آن برداریم.»

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/JEN3h

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک